Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeDoğa ve Çevreİlginç BilimMimarlıkMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Dutch Windwheel’den Son Teknoloji Pervanesiz Rüzgar Türbini

rüzgar tüneli

Dünyadaki en yenilikçi rüzgar jeneratörü firması Dutch Windwheel temiz enerji için muhteşem bir proje başlattı. Avrupa’nın en büyük liman şehri Rotterdam için geleceği temsil eden bir ikon olma özelliği taşıyor. Bu diğer rüzgar türbinlerine benzemiyor, çünkü temel aldığı teknoloji tümüyle farklı. EWICON adı verilen Elektrostatik Rüzgar Enerjisi Dönüştürücüsü teknolojisi sayesinde dönen parçalar yerine çelik tüplerden oluşan bir çerçeveden elektrik gücü sağlıyor. Bu sayede mekanik parçalara gerek kalmadığından, diğer türbinler gibi ses yapmıyor. Tabi rüzgar gülü gibi pervaneye sahip olmadığından da kuşlara zarar vermiyor. Kanatsız tasarlanan bu türbin elektriksel olarak yüklenmiş damlacıkları kullanarak güç üretiyor.  Ayrıca tasarımı sayesinde hem karaya, hem de denize kurulabiliyor. Tabi binaların çatılarına da kurulabilir. Çifte halka tasarımı ışık ,çelik ve cam konstrüksiyon içeriyor. Teker benzeri yapı suyun içinde olduğundan, yüzüyormuş izlenimi veriyor. Tasarımcılar  dış halkada, 40 döner kabinin olduğu bir raylı sistem, iç halkada ise, rüzgar jeneratöründe, panoramalı bir restoran, hotel odaları ve dükkanlar olabileceğini düşünüyor. Windwheel adı verilen tasarımda musluk suyu da sistem sulak alanlardan elde edilebiliyor. Biyogaz ise dev rüzgar jeneratörünün sakinlerin atığından üretiliyor.

Bu rüzgar türbini teknolojisinin turistlerden bölge sakinlerine pek çok kişinin ilgisini çekeceği düşünülüyor. “Rüzgar Türbininin içinde yaşamak muhteşem olmaz mıydı ?” diye, soruyorlar.

Bu teknoloji Delft Teknoloji Üniversitesi’nde keşfedildi. Delf Üniversitesi’nden araştırmacılar rüzgarın yüklü parçacıkları elektrik alanına taşımasına imkan veren bir teknoloji geliştirdiler. Araştırmacılar bu şöyle tarif ediyor ; “Elektrohidrodinamik atomizasyon ve yüksek basınçlı monodispers sprey,  adı verilen iki spreyleme metodu kullanılarak yüklü parçacıklar yaratıldı. İşte bu iki metot birden kullanılarak rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde edilerek, pozitif verimle elektrik yüklenmesi sağlanıyor.

Mevcut tasarımda yalıtılmış tüpler yatay olarak yerleştiriliyor. Her tüpte elektrotlar ve nozullar sayesinde yüklenmiş su parçacıkları hava sayesinde elektrik alan yaratarak sürekli kullanılabilecek bir şebeke elektriği yaratıyor. Güç miktarı ise rüzgar hızına, damlacık sayısına, damlacıklardaki yük miktarına ve elektrik alanın gücüne bağlı olarak değişiyor.

Kaynak : http://phys.org/news/2015-02-dutch-windwheel-energy.html#jCp

pervanesiz rüzgar jeneratörü

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu