Sorting by

×
Bilimsel GelişmeGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Doktorlar Dirençli Tümörler İçin Gen Hackleyen Virüs Geliştirdi

Bazı, solid(katı) tümörler kansere karşı bir kalkan oluşturarak, tedavileri boşa çıkarabiliyor. Fakat kanserle savaşta yeni bir silahımız var: özel geliştirilmiş virüsler.

Genelde tümörler immün sistemi tarafından tespit edilemez. Fakat laboratuvarda geliştirilen bir virüs, kanser hücrelerinin içine sızarak onları CD19 proteini üretmeye zorlayabilir. Tümörler bu proteini ürettiklerinde, katil ve avcı T hücrelerinin dikkatini çekiyorlar. City of Hope Hastanesi’nden bilim insanlarının yaptığı bu çalışmada CD19’un sınırlandığı bir çok kanser türünün tedavisi amaçlanıyor.

Bu virüs tümör hücrelerinin defanslarını geçerek, onları enfekte edebiliyor. Sonra virüs küçük bir pencere açarak CD19 proteinden bolca üretiyor ama hemen hücreyi öldürmüyor. Sonra ise bu zayıf tümörde T hücresi terapisi başlatılabiliyor.

“Bu onkolitik virüsü, en iyi yaptığı şeyi yapması için tasarladık,” diyor  City of Hope Hastanesi’nden virüsü tasarlayan Dr. Yuman Fong

Sonra ekip bu terapiyi petri kabında olduğu kadar laboratuvar farelerinde de test etti. Ayrıca kanser hastalarında da klinik denemeler tasarlanmaya başladı.İlk çalışmaların 2022’de başlayacağı düşünülüyor. Araştırmacılar bu konuya iyimser bakıyorlar çünkü, T hücresi tedavisi şimdiden bazı kanser türleri için onaylandı.

Asıl ilginç olansa, yeni tedaviden sonra farelerin kanserli hücreleri temizlenirken, immün sistemleri de gelişmişe benziyor.

“İmmün sistemi tümöre karşı hafıza tepkisi oluşturuyor. Bir kere tümör def edildi mi, başlangıçtaki  tedavi kombinasyonu izlenerek, fareler  tümörün tekrar oluşumuna karşı bir kalkan kazanıyorlar,” diyor araştırmanın yardımcı yazarı Anthony Park.

Kaynak : https://futurism.com/neoscope/fight-deadly-tumors-gene-hacked-virus

  1. Araştırma Referansı : Anthony K. Park, Yuman Fong, Sang-In Kim, Jason Yang, John P. Murad, Jianming Lu, Brook Jeang, Wen-Chung Chang, Nanhai G. Chen, Sandra H. Thomas, Stephen J. Forman, Saul J. Priceman. Effective combination immunotherapy using oncolytic viruses to deliver CAR targets to solid tumorsScience Translational Medicine, 2020; 12 (559): eaaz1863 DOI: 10.1126/scitranslmed.aaz1863
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim dünyasında son dönemde olan gelişmeler - RebornTeams
  2. Geri bildirim: Dirençli tümörler için gen hackleyen virüs geliştirildi | Tuluyhan Bildiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu