BilgisayarBilimsel GelişmeGenelMühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

Düşünceleri Eş Zamanlı Olarak Görüntüye Dönüştüren Nöral Ağ Yapıldı

Rus şirketi Neurobotics ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları , beyin aktivitesini ölçerek kişlerin gerçek zamanlı olarak gördüğü olayları görüntüye aktarmanın yolunu buldular. Bu sayede felçli insanlar beyin sinyallerini kullanarak robotik dış iskeletler gibi aletleri kullanabilecekler. Araştırmanın ön yayını bioRxiv’de yayınlandı ve akıl okuyan sistemin çalışması videoda online yayınlandı.

Rehabilitasyon süresinde zihinle yönetilebilecek cihazları geliştirmek için , beyin sinyalleriyle gelen bilgiyi çözmek gerekiyor. Beyin aktivitesini çalışmak içinse görsel bilgiyi işleyecek aktiviteler yapmak gerekiyor. Örneğin video izlemek ya da resimlere bakmak gibi.

Normalde fonksiyonel MRI(emar) ya da beyne takılan implantlar sayesinde bu sinyaller toplanarak işlenebiliyor. Fakat bu iki metotta günlük hayatta kullanım için oldukça sınırlı.

MIPT ve Neurobotics tarafından geliştirilen teknik yapay nöral ağlara ve elektroenselografiye (EEG) dayanıyor. EEG tekniğiyle invazif olmayan yollarla kafa derisine elektrotlar tutturuluyor. Böylece beyin aktivitesi EEG ile eş zamanlı olarak ölçülerek kişinin gördükleri yeniden oluşturuluyor.

Araştırmacılar beyin-bilgisayar ara yüzüne odaklanarak, inme sonrası insanların robotik dış iskeletleri ya da felçli hastaların tekerlekli sandalyelerini kullanmalarını sağlamak istiyor.

YouTube Videoları İzletilerek Yeniden Oluşturuldu

Deneyin ilk kısmında nörobiyologlar sağlıklı kişilere 20 dakika boyunca 10 saniyelik youtube videoları izletti. Sonra rastgele 5 video kategorisi seçti: Soyut şekiller, şelaleler,insan yüzleri, hareket mekanizmaları ve motor sporları. İkinci kategoride birinci insanın karmotoru,jetki, motorsikletler ve araba yarışları gösterildi.

İşte bu EEG verisi analiz edildiğinde, araştırmacılar farklı kategorilerden gelen beyin dalgası desenleri elde etti. Böylece ekip beynin videolara tepkisini gerçek zamanlı olarak analiz edebildi.

Deneyin ikinci fazında ise 5 orijinal kategoriden 3’ü seçildi. Araştırmacılar iki nöral ağ geliştirdi: Biri “gürültüden”   kategoriye özgü görüntüler oluşturdu. Diğeri ise EEG’den gelen gürültüye benzer görüntüler oluşturdu. Ekip bu ağları birlikte çalışacak şekilde eğiterek, EEG sinyallerini test subjelerinin gördüğüne benzer gerçek görüntülere çevirdi.

“EEG kafatasından alınan beyin sinyallerinin bir toplamıdır. Eskiden araştırmacılar EEG sinyallerini buharlı tren geçerken bıraktığı dumana benzetirlerdi. Bu nedenle bir görüntü oluşturabilmeye yetecek bilgi sağladığını pek ummuyorduk. Fakat bu artık mümkün,” diyor yardımcı yazar ve programcı Grigory Rashkov.

Kaynak: https://techxplore.com/news/2019-10-neural-network-reconstructs-human-thoughts.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Düşünceleri Eş Zamanlı Olarak Görüntüye Dönüştüren Nöral Ağ Yapıldı - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.