Sorting by

×
JeolojiMakalelerÜtopya

Deprem Işıklarına Bilimsel Bakış-1

Yeni bilimsel bir araştırmaya deprem ışıkları olarak da bilinen gizemli elektrik parlamalarının genelde toprağın yarılmasıyla çıktığını gösteriyor. Dikey faylarda bulunan  stresin hızla boşalmasının elektrik akımı olarak yüzeye akabileceği ve topraktan ışıklar çıkmasına neden olabileceği anlaşıldı. 2 Ocak 2014′ te Seismological Research Letters dergisinde yayınlanan araştırmada son 400 yılda deprem ışıkları ile ilgili 65 belgelenmiş vaka analiz edildi.

Bilimsel Açıklama Getirilemeyen Fenomen

Gözlemcilerin aktardıklarına göre bu  tuhaf ışık şovları parlayan küreler, yanan veya yüzen alevler şeklinde olabiliyor. Ayrıca dünyanın en büyük depremlerinden önce gözlendikleri de oldu. Örneğin, 1906′ daki büyük San Francisco depreminden önce gözlenen ışıklar kayda geçti.Fakat bu güne çoğu sismolog ve bilim adamı deprem ışıklarının gerçek olabileceğine ihtimal vermiyordu, çünkü çoğu rapor anektotsal veriler içeriyordu ve fiziksel açıdan açıklaması oldukça zordu.

“Deprem ışıkları tümüyle kayıt dışıdır. Bu olaylar saniyedenin çok küçük bir yüzdesinde olur, ” diyor araştırmanın yardımcı yazarı NASA  Ames Araştırma Merkezi ve San Jose Eyalet Üniversitesi’nden kristalografçı Friedemann Freund.

Bu tip olaylar olduğunda çevrede her zaman bu olayları gözlemleyerek raporlayacak pek kimse olmuyor. Bu nedenle de bilimsel dergilerde genelde  önemsenmez.

Fakat daha iyi belgeleme ve video kameralar sayesinde sonunda bunlar kaydedildi. Örneğin 2009′ daki L’Aquila, İtalya depreminin hemen öncesinde zeminden çıkan kıvılcımlar raporlandı. Video ve tanıkların raporlarına göre 2007’de  8,0 büyüklüğünde Pisco Peru depreminde tuhaf ışıklar açığa çıktı.

70’lerin başında gözlemlenen parlak küreler Kanada’nın Yukon bölgesinde muhtemel UFO gözlemi olarak tanımlanmıştı.

Deprem Işıklarına Bilimsel Bakış  adlı yazımız devam edecek.

http://www.livescience.com/42311-earthquake-lights-happen-at-rifts.html

Devamı için

Deprem Işıklarına Bilimsel Bakış-2

Güney Yukon Tagish Gölü'nde 500 metre uzaktan gözlenen 7 ışık küresi yaklaşık 1 metre boyundaydı.
Güney Yukon Tagish Gölü’nde 500 metre uzaktan gözlenen 7 ışık küresi yaklaşık 1 metre boyundaydı.
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu