Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikİlginç BilimKimyaMakalelerMühendislikNanoteknoloji

Giyilebilir Esnek Elektronikler İçin, Uzayabilen Süper Kondansatörler Üretildi

Belki daha öncesinde esnek süper kondansatör tasarımları görmüş olabilirsiniz ,fakat hiç uzayabilen süper kondansatör gördünüz mü? Duke ve Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları giyilebilir elektronikler için muhteşem bir uzayabilen güç kaynağının temelini oluşturdu.

Süper kondansatörler çok fazla güç depolayabilir ve şarj-deşarj döngüleri normal pillerden binlerce kez daha fazladır. 

Araştırmacılar giyilebilir elektronikler için gerçekten esnek bir güç kaynağı tasarlıyorlar. “Nihai hedefimiz, uzama,bükülme veya çevirmeye karşı bozulmayacak ve performans kaybı yaşamayacak cihazlar geliştirmek. Eğer uzayabilen bir güç kaynağınız yoksa uzayabilen bir cihaz üretemezsiniz ve tüm sisteminiz uzayamaz halde kalır,” diyor MSU’dan Yumuşak Makineler ve Elektronikler Bölümü’nün direktörü Yunteng Cao.

Araştırma ekibi, silikon plaka üzerinde karbon nanotüplerden oluşan bir orman tasarlayarak işe başladı.20-30 mikron uzunluğunda ve 15 nanometre çapında milyonlarca nanotüpten oluşan tasarımda, uçları altın nanofilm tabakasıyla kaplayarak direnci azalttı. Böylece daha önceki tasarımlardaki yük transfer hızını arttırdı.

İşte bu yapı gerildiğinde 4 kata kadar uzayabiliyor. Eğer yapı gevşetilirse, her şey toplanarak, nanotüp ağaçlar daha yoğun bir şekilde bir araya geliyor. Son olarak nanotüp ormanlar elektrolit jelle doldurulduğunda nanotüp yüzeyleri elektronları yakalayabilir hale geliyor. İşte bu noktada, bu iki elektrotu sandviç gibi araya getirip, voltaj uyguladığımızda, elektronlar bir elektrondan diğerine geçerek depolanıyor ve sonra gücü salıyor.

Şimdilik posta pulu büyüklüğündeki bu süper kondansatör 2 volt üretebiliyor. Eğer 4 adet bağlarsanız, 2 voltluk Casio saati 1,5 saat boyunca çalıştırabiliyor.

Araştırmacılar, üretilen bu uzayabilen süper kondansatörlerin henüz istedikleri seviyeye gelmediğini fakat uzayabilen sensör,kablo ve dedektörlerle ile entegre edildiğinde tümüyle uzayabilir cihazlar yapabileceklerinin altını çiziyor.

SSRN Electronic Journal.

Kaynak: https://newatlas.com/energy/stretchable-supercapacitors

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu