Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeBiyolojiİlginç BilimKimyaMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Yeni Araştırmaya Göre, Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli

Öyle görünüyor ki, bir gezegende yaşam olması için oksijen şart değil, hidrojen de gayet yeterli olabilir. MIT tarafından yeni yapılan bir araştırmaya göre, E.coli ve maya %100 hidrojen olan bir atmosferde yaşayabiliyor. İşte bu muhteşem keşif , diğer gezegenlerde farklı yaşam formları olabileceğine dair büyüleyici kanıtlar sunabilir.

Normalde dünya dışı yaşam arayışımızda, çoğunlukla Dünya benzeri gezegenlere odaklanıyoruz. İşte  bu yüzden kendimizi fazla sınırlamış olabiliriz. Hatta Dünya’da bile en sıcak ve en soğuk yerlerde yaşayan mikroplar bulundu. Bunlar denizlerin dibinden, atmosferin en üst tabakalarına kadar çıkabiliyor. Ayrıca uzayda zorlayıcı ortamlarda bazı türlerin halen yaşayabildiğini gösteren testler mevcut.

Bütün bu bulgulara rağmen dış gezegenlerin çoğu insanlar için cehennemden farksızdır. Fakat bu mikroplar için çok ideal koşullar barındırabilir.

Normalde atmosferlerinin büyük kısmı hidrojenden oluşan dış gezegenler yaşanamaz olarak nitelendirilse de, MIT’nin araştırmasıyla bu yeniden değerlendirilmeli.

Araştırmacılar E.coli ve maya kültürlerini % 100 hidrojen gazı içeren bir atmosfere maruz bıraktıklarında, mikropların halen hayatta kalabildiğini gözlemledi. Her ne  kadar üremeleri yavaşla da, mikroplar çoğalmaya devam etti. E.coli üreme hızı yarıya düşerken, mayanın üremesi 2,5 kat yavaşladı. Araştırmacılara göre, bu oksijen yetersizliğinden kaynaklanmış gibi gözüküyor.

Elde edilen bu bulgular sayesinde, bir gezegenin yaşanabilirliği değerlendirilirken tüm kriterler yeniden gözden geçirilmelidir. Örneğin; hidrojen zengini Süper Dünyalar arayışa başlamak için iyi bir yer olabilir. Hidrojen zengini yüzeyler şişkin durduğundan, bu gezegenleri saptamak çok daha kolay.

İşte bu gezegenlerde E.coli vb. bakterileri aramak mümkün olabilir. Çünkü bu bakteriler amonyak,dimetil sülfür,azot oksit ve metan gibi gazlar üretiyor. İşte atmosferlerinde bu gazları tespiti ve hidrojen zengini atmosferlerin bulunması dünya dışı mikrobiyal yaşama ilişkin kanıtlar sunabilir.

Araştırma Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Kaynak:   MIT

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Araştırmaya Göre, Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli … – BARIŞ UTLU
  2. Geri bildirim: Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değill Hidrojende Yeterli - KARTALBLOG
  3. Geri bildirim: Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli - Katip Akademi
  4. Geri bildirim: Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli – katip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu