Sorting by

×
GenelHaberlerKimyaNanoteknolojiTıp ve Sağlık

İlaç Yapımında Yeni Kapılar Açabilecek Nano Parçacık Keşfedildi

Florida Merkez Üniversitesi’ ndeki öğrencilerin hatalı olarak düşündükleri deney esnasında, şans eseri  nano parçacıkların seri üretiminde kullanılabilecek bir yöntem keşfedildi. Soroush Shabang,  Optik ve Fotonik Koleji Mezunu, farmasötiklerin üretiminde ve alımında büyük değişim yaratabilecek tümüyle farklı bir yöntem keşfetti.

Keşif ince fiberleri daha küçük parçalara bölüp, tanecik boyutuna oranla ,  farklı türden materyalleri  bir yere hapsetme kapasitesi temel alınarak yapıldı. Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Princeton Üniversitesi Makine ve Uzay Mühendisliği’ nden Doçent Dr. Craig Arnold, lazer- malzeme ilişkilerinde uzmanı ve projede yer almadı. Kimse bu tarzdan bir  beceri gösteremezdi dedi.

Yeni kimyasal olmayan bu methodla  büyük miktarlarda eş parçacıklar yarattığımızda,  ” muhtemel uygulamaları tümüyle hayal gücünüzün ötesinde” diyor Arnold.

Ortalama bir bakış açısı yürütürsek, ilaç salınımında bu parçacıkların kullanılmasıyla, örneğin farklı ajanlar kombine edilerek bir kanserli bir tümörle savaşılabilir. Ya da zaman ayarlı bir bileşikle beraber kullanılarak hedefe ulaşıldığında ilaç aktif hale geitirilebilir.

Teknik sıcaklık verilen erimiş fiberlerin küresel damlacıklara bölünmesinde yatıyor. Bu aynı lavaboya düşen su damlacıklarına benziyor. Cam fiberleri dijital bilgiyi uzak mesafelere ulaştırmasıyla biliniyor. Bir yıla yakındır bilimadamları, cam fiberinin saflığını arttırarak daha hızlı ve kesintisiz  ışık dalgalarının iletimini  sağlayabilecek yollara aramaktaydı.

Shabang ve çalışma arkadaşı Joshua Kaufman cam fiberini kendi yapımları bir makinede ısıtıp çekerek bu tarzdan bir proje yürütüyordu. Shabang istedikleri şekilde kabloyu inceltmeye çalışırken malzeme çoklu minyatür kürelere dönüşüverdi.” Bu benim açımdan bir başarısızlıktı” diyor Shabang.

Fakat MIT (Massachusetts Institute of Technology) ‘den Ayman Abouraddy  olayı duyduğunda bunun bir hata değil büyük bir dönüm noktası olduğunu anladı. MIT’ den Abouraddy ve akıl hocası Profesör Yoel Fink, erimiş optik fiberin bu şekilde dağılmasını Rayleigh saçılımıyla , yani sıvıların damlacıklara dağılması şeklinde açıkladı. Bu küresel damlacıklar elde edilince bu kürelere başka maddeler sanki LEGO yapar gibi kilitlenebiliyor.

 

http://esciencenews.com/articles/2012/08/07/ucf.nanoparticle.discovery.opens.door.pharmaceuticals

Referans: 

  1. Joshua J. Kaufman, Guangming Tao, Soroush Shabahang, Esmaeil-Hooman Banaei, Daosheng S. Deng, Xiangdong Liang, Steven G. Johnson, Yoel Fink, Ayman F. Abouraddy.Structured spheres generated by an in-fibre fluid instabilityNature, 2012; 487 (7408): 463 DOI:10.1038/nature11215
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu