Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimElektronikİklim DeğişimiKimyaMakalelerNanoteknoloji

Sigara İzmaritlerinden Süper Kondansatör Üretilerek, Enerji Depolama Sağlandı

izmarit

Güney Kore’den bilim insanları sigara izmaritlerini bilgisayar,avuç içi cihazlar, elektrikli araçlar ve rüzgar türbinlerde enerji depolamaya yarayacak yüksek performanslı bir materyale dönüştürmenin yolunu buldular. Normalde hiç bir değeri olmayan  izmaritlerden geliştirilen malzeme sayesinde, süper kondansatörler kaplanarak yüksek miktarda enerji depolama kabiliyeti kazandırılabiliyor. Bu sayede sigara izmaritlerinin yarattığı çevre kirliliği engellenebilecek.

Dünyada her yıl 5,6 trilyon izmarit (766,571 metrik ton) çevreye yayılıyor. “ Yeni geliştirilecek teknikle sigara izmaritleri karbon tabanlı yüksek performanslı bir maddeye tek adımlı bir işlemle dönüştürerek, toplumun enerji ihtiyaçlarını karşılayan yeşil bir çözümün yaratacağız, Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Jongheop Yi.

Karbon süper kondansatörlerde kullanılan en popüler malzeme çünkü, yüksek yüzey alanı, yüksek elektriksel iletkenlik , dengeli ve düşük maliyete sahip. Süper kapasitör üretiminde maliyeti düşürmek için çalışan bilim insanlarının sigara izmaritlerini seçmesi aslında mükemmel .

Araştırmacılar, çoğunlukla selüloz asetat fiberden üretilen sigara filitreleri çoğunlukla karbon tabanlı materyallerden piroliz yöntemiyle tek adımda üretiliyor.  Yanma prosesi sonucunda karbon tabanlı materyallerden ufak gözenekler(por)  içeren  süperkapasitif materyaller geliştiriliyor.

“Yüksek performanslı süper kondansatör maddesi büyük yüzey alanına sahip olmalı. Elde edilen çok sayıda gözenek bunu sağlıyor,” diyor Profesör Yi.

Farklı gözenek boyutlarının kombinasyonlarıyla yüksek güç yoğunlukları sağlanarak, süper kondansatörler için çabuk şarj ve boşalma özelliği kazandırılıyor,”

Karbon tabanlı bu materyal elektrota tutturularak, üçlü elektrot sisteminde test edilerek materyallerin elektrolit iyonlarını nasıl emerek sonra geri bıraktığı görüldü. Bu materyal gerçekten yüksek miktarlarda elektrik enerjisi depolayarak, grafen ve karbon nanotüplerde açısından daha yüksek depolama kabiliyetine sahip olacakları. Ayrıca maliyet oldukça düşük olacak. Bu sayede elektrikli arabalara da gün doğabilir.

Araştırma Referansı : Preparation of energy storage material derived from a used cigarette filter for a supercapacitor electrode, Nanotechnologyiopscience.iop.org/0957-4484/25/34/345601/

Kaynak : http://phys.org/news/2014-08-used-cigarette-butts-energy-storage-solution.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu