ElektronikMühendislikTeknoloji Haber

LG, 6G İletim Menzilinde Yeni Bir Rekora İmza Attı

Özellikle yurtdışında 5G teknolojisi yaygınlaşırken, bilim insanları bir sonraki jenerasyon daha hızlı olan 6G teknolojisini geliştirmek için çaba sarf ediyor. LG ve Fraunhofer-Gesellschaft’den bilim insanları, 6G iletim mesafesinde 100 metreye çıkarak yeni bir rekora imza attı.

6G bağlantısı sonunda tüm dünya için uygun olduğunda,5G’den çok daha hızlı ve daha az gecikmeli olacak. 6G veri hızlarının pik değerinin 5G’den 50 kat daha hızlı olması bekleniyor. Ayrıca gecikmenin %10 daha az olacağı düşünülüyor. Bu hıza 100 gigahertzden daha yüksek bir hızda yani, henüz kullanılmayan terahertz(THz) spektrumunda ulaşılacak.

LG ve Fraunhofer-Gesellschaft’den mühendisler, 6G sinyallerini 100 metre mesafedeki iki bina arasında iletmeyi başardılar. Daha önceki rekorun 15 metre olduğu düşünülürse, bu yeni rekor eski rekordan nerdeyse 7 kat daha fazla.    

6G teknolojisinin önündeki en büyük engellerden biri iletim mesafesinin kısa olmasıdır. Bu nedenle ekip sinyali yükseltebilecek birkaç sistemi de test etti. Araştırmacılar 15 dBm güç seviyesinde, 155 ila 175 GHz arasındaki frekanslarda stabil sinyal iletebilecek bir güç yükseltici kullandı. Adaptif sinyal şekillendirici teknolojinin yardımıyla sinyal alıcıya hedef alınıyor ve yüksek kazanım anteni birkaç yükseltici çıkışını birleştirerek, spesifik antenlere doğru sinyaller iletiyor.  

“Bu testin başarısı, sonraki 6G bölgesindeki terahertz radyo iletişim spektrumu uygulamalarına ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor,” diyor LG Electronics CTO’su Dr. I.P. Park.

Tabi bu 5G teknolojisinin geçersiz olduğunu göstermiyor çünkü 6G teknolojisinin 2029’dan önce piyasaya sürülmesi beklenmiyor. 6G teknolojisi de 5G teknolojisi gibi birçok saha testine tabi tutulacak ve en sonunda stabil hale getirildiğinde piyasa sürülecek.

Kaynak:

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu