Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

CHARLİ-2 ROBOTU GANGNAM DANSI YAPIYOR

Herhalde hepiniz dünyada tıklanma rekorları kıran Kore pop yıldızı PSY’ nin viral videosu YouTube’ de izlemişsinizdir. İşte bu akım her yeri o kadar sardı ki; Virginya Tech Robotik ve Mekanik Laboratuarı robotlarını Gangnam dansına programladı. CHARLI-2 adı verilen robotu size Gangnam dansı yapıyor. Robotun denge ve yürüme sistemleri Deniz Kuvvetlerini  Gemi İnsansı Robot (Navy’s Autonomous Shipboard Humanoid -ASH) teknolojisiyle yapıldı

Robotun programlanma aşaması yazılımcıların tecrübesi nedeniyle oldukça kolay geçse de, robotun denge birimlerini ayarlamak o kadar da kolay değil. Robot için yakında  yangına dayanıklı bir giysi de yapılacak. Çünkü robot normalde gemilerde olası yangınları söndürme için yapıldı.

RoMeLa adındaki ekibin başkanlığını Dr. Dennis Hong yapıyor. Ekip, CHARLI-2’nin ayaklarını geçen sene geliştirilen ,SAFFİR adı verilen yangın robotundan aldı. Böylece dar koridorlar ve dumanlı ortamlarda çalışabiliyor.

Deniz Kuvvetleri Araştırma Ofisi’ nin (The Office of Naval Research-ONR)  çalıştığı Octavia adı verilen itfaiye robotu tekerlekli olduğundan bu onu enkazlarda sınırlıyordu. ASH bu iki projeyi birleştirmek istiyor.

CHARLI-2’ nin yapay zekası RoboCup futbol maçlarında geliştirildi. 2011 ve 2012’ de çıkan çıkan büyük ligde, futbolcu ve kaleci olarak görev yaptı. 141 cm boundaki robot 25 derecelik hareket özgürlüğüne sahip, süper hafif tasarlandı ve sadece 15 kg ağırlığında. Yürüme hızı ise 1,4 km/h

Videoda size Gangnam dansı yapıyor. Bu aralar oldukça moda olan bu dansı gelin birlikte, robottan izleyelim.

Kaynak: http://www.gizmag.com/virginia-tech-charli-2-robot-dances-gangnam-style/24650/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu