MakalelerTıp ve Sağlık

Yüksek Eğitim Alzheimer’ı Engellemese de, Avantaj Sağlıyor


Bilim insanları uzun süredir yüksek eğitimli insanların ,neden daha düşük alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıdığını araştırmaktaydı. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmada, daha iyi eğitim gören insanların yaşlandıklarında  Alzheimer tarafından eritilecek daha büyük kognitif(bilişsel) rezerve sahip olduğunu öne sürdü.

Önceki araştırmalarda yüksek eğitimle ile düşük bunama oranları arasındaki korelasyon gösterilse de, aradaki bağlantının beyindeki yapısal farklılıklar mı olduğu ya da daha fazla eğitim gören bireylerin ne türden bir kognitif avantaja sahip olduğu gösterilmemişti. İşte araştırmacılar bunu incelemek için bu araştırmada yer alan ve orta yaş ile yaşlılık arasında incelenen binlerce sübjeyi inceledi. Ayrıca 20 yıldan uzun bir süre sübjeler kognitif olarak bir kaç olarak test edilerek herhangi bir bozulma incelenmişti.

Eğitimli ve Eğitimsizin Beyinlerinde Aynı Miktarda Beta Amiloid Var

Enteresan bir şekilde eğitim seviyesiyle alzheimer hastalığının patolojik ilerlemesi arasında bir ilişki bulunamadı. Lise ya da üniversite eğitiminde Alzheimer hastalığının ilerlemesi aynıydı. Bireylerin beyninde benzer miktarda amiloid beta birikimleri olsa da, kognitif testlerde eğitim seviyesi ve entelektüel fonksiyon olarak belirgin bir korelasyon vardı. Yani eğitimli sübjeler, daha az eğitimlilere göre ilerleyen yıllarda bilişsel testlerde daha iyi performans gösteriyorlar. İki grupta da benzer beta amiloid plaka birikimi olduğunu belirtmekte fayda var.

“Elde ettiğimiz veriler gösteriyor ki, daha fazla eğitim insana bilişsel bir rezerv vererek hastalığın ilerlemesini durdurmasa da,daha iyi bir temel sağlıyor. Aslında bu çalışmalarda çelişki yaratabilir,çünkü eğer hasta iyi eğitimli ise deneysel tedaviden daha az etkilenir ki, çünkü daha iyiler,” diyor araştırmanın yazarı Rebecca Gottesman.

Ayrıca Gottessman gelecekteki araştırmalardaki bireyler tek bir noktadan değil , bir çok açıdan değerlendirilebilir. Böylece bireysel kognitif varyasyonlarla ileriye dönük tedaviler geliştirilebilir. 

Araştırma alzheimer hastalığının ilerlemesine rağmen,  daha yüksek eğitim alan bireylerin bir süre bile olsa bilişsel faaliyetlerini daha iyi koruyabildiğini ortaya koyuyor. 

Araştırma Journal of Alzheimer’s Diseasedergisinde yayınlandı.

Kaynak :Johns Hopkins Medicine

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yüksek Eğitim Alzheimer’ı Engellemese de, Avantaj Sağlıyor - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu