Sorting by

×
AstronomiBilimİlginç BilimÜtopyaVideobilim

Nadir Süper Kanlı Ay Tutulması 27 Eylül Gecesi Gerçekleşti

süper ay tutulması 2015

27 -28 Eylül 2015’de yaşanacak ay tutulması diğer adıyla “ Süper Ay Tutulması” gerçekten nadir bir olay. En son 1982’de  yani 33 yıl önce gözlenen  Süper Ay tutulmasında, Ay her zamankinden % 14 daha büyük ve % 30 daha parlak gözükecek.  Diğer adıyla “Kanlı Ay” olarak bilinen bu gök olayında havanın açık olması durumunda çok iyi bir gözlem yapılabilir. Ayrıca dürbünle ya da basit bir teleskopla gözlem kolaylıkla yapılabilir.

Genel ifadeyle “Kanlı Ay” adı verilse de ,bu olay gerçekte ay tutulmasından ibaret. Güneş, Dünya ve Ay hizalanarak, Dünya’nın gölgesi bir süreliğine Ay yüzeyinden gelen Güneş ışığının perdelenmesiyle bloke olacak. Fakat atmosferdeki toz,kir ve diğer parçacıklar nedeniyle Ay dünyada kan rengi gözükebilecek.

Ay’a dünyaya her zamankinden çok daha yakın bir noktaya geldiğinden, normalde daha büyük gözükecek. Eğer bu tutulmayı kaçırırsanız, bir daha ki en iyi görüş açısı 2033’de gerçekleşecek.

Yine de korkmayın bu dünyanın sonu değil, bu olay 1900’den beri 5.kez gözlenen bir gök olayı. Ay yeryüzüne ayda bir kez çok yaklaşıyor, fakat bu genelde dolunay olmadığında oluyor.İşte bu sefer Ay dolunay şeklinde dünyaya yaklaşıyor ve devleşecek.  Fakat bu hafta şanslıyız, Türkiye’den gözlenebilecek doğa olayı, Kuzey Amerika,Güney Amerika, Atlantik Okyanusu, Grönland, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan gözlenebilecek. 72 ila 64 dakika gözlenebilecek tutulma, tüm dünya 3 saat 20 dakika sürecek.

Güneş tutulması Amerika’da 27 Eylül ‘de başlayacak , İstanbul saatine göre gece yarısından sonra gözlenebilecek. Gece 3:11’de başlayacak tutulma 5.47’de maksimuma ulaşacak ve 8:22’de bitecek.

SLR makineyle 400-800 ISO parlaklık ve 200 mm lik lens bile belki başarıya ulaşmanızı sağlar.

süper ay tutulması bölgeler
Ay tutulmasını kapsayan bölgeler

süper ay

animasyon
27-28 Eylül Süper Kanlı Ay Tutulmasının Animasyonu

Kaynaklar:

 http://earthsky.org/tonight/total-lunar-eclipse-blood-moon-hunters-moon-september-27-28-2015

http://www.popsci.com/first-super-moon-eclipse-in-32-years-happens-this-sunday

http://www.gizmag.com/photograhping-blood-moon-eclipse/39593/

http://www.timeanddate.com/eclipse/in/turkey/istanbul

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu