Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimJeolojiVideobilim

Denizin Altından Akan Nehir ve Angelita Obruğu

angelita obruğu

Denizin altından akan nehir  ? Oldukça inanılmaz gözüken bu görüntüler Meksika’ da Angelita Obruğu isimli yerde çekildi.  Dünyadaki en inanılmaz yerlerden biri olan  bu yere dalan biri tümüyle büyülenmiş olarak çıkıyor. Fotoğraflar su altı fotoğrafçısı Anatoly Beloshchin tarafından çekildi.

Obruk, yatay veya yataya yakın tabakalı kireçtaşlarında bulunan yeraltı nehirlerinin veya aktif mağara tavanlarının çökmesi sonucu oluşmuş baca veya kuyu görüntüsü veren derin çukurluklardır. Yucatan yarımadası ve Karayip adaları yakınında bulunuyor. Aslında alçak bir yer olan Yucatec Maya’ dan ismini alan yerin manası; herhangi bir yerde yeraltı suyu mevcut demek.

İnsanda resimlere baktığında sanki bir sonbahar manzarasında uçan dalgıçlar görüyor izlenimi uyanıyor. İşte bu aslında fotoğrafçının sözleri.

“ 30 metre derine indiğinizde tatlı su varken, 60 metre derinlikte ise tuzlu su ve hemen altımda akan bir nehir, ada ve düşen yapraklar gördüm. Aslında bu gördüğünüz nehir hidrojen sülfür tabakasından ibaret.

Bu nehir illüzyonuna haloklin deniyor. Su kütlesindeki tuz yoğunluğunun hızla değişmesinden kaynaklanıyor. Deniz suyunun yoğunluğu tuzlulukla (sıcaklıkla ters orantılı) değiştiğinden, dikey olarak tabakalanma olayı gerçekleşiyor. Artan tuzluluktan dolayı dolayı suyun yoğunluğu 0.7 kg/ m3 değişiyor.

Yucatan yarımadası kıyı su taşıma sisteminde görülen bu yoğunluk katmanları oldukça tipik. Meteorik suların(yağmur suları gibi) süzülmesiyle bu su, tuzlu suyla karışmayarak diğer tabakanın üstüne çıkmaktadır. Eğer obruk veya bir mağara, okyanusa bağlıysa deniz suyu ve normal su aynı bölgeye akabiliyor. İşte bu gibi durumlarda fotoğraflardaki bu mucize nadir olsa da yaşanabiliyor.

İşte Angelita Obruğu’ nda su derinlere indikçe daha tuzlu hale geliyor. İşte mağaranın bazı yerlerinde ağaçlar ve yapraklar bile görülebiliyor. İşte bu nehir aslında gerçek bir nehir değil sadece hidrojen sülfit katmanı. 

deniz altı nehri
Kaynak : wikipedia

www.tecdive.ru

 

haloklin nehir-gerçek bilim

 

suyun altındaki mucize-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu