İlginç BilimMetalurjiVideobilimYeni İcatlar

Askeri Kullanım İçin Işığı Büken Görünmezlik Pelerini Yapıldı

Kanadalı Hyperstealth Biotechnology “Quantum Stealth” adını verdiği patentli materyal ile tank,uçak ve hatta gemileri bile gizleyebilen bir görünmezlik sağladı. Bu kalkanın arkasına geçtiğinizde  sizi gizleyerek kamufle eden bir görünmezlik pelerini gibi işliyor.

Işık Bükücü

Ekim ayının başında patenti alınan materyal ,herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan basit kağıt inceliğinde ve ucuz bir materyal. Hatta savaş alanlarına bile şimdiden hazır görünüyor.

Basın açıklamasına göre , bu kamuflaj hedefin etrafındaki ışığı bükerek onu görünmez kılıyor. Gelen ışığın dalga boyu; görünür spektrum, ultraviyole, kızılötesi ya da kısa dalga kızıl ötesi bile olsa da , materyal ışığı bükebiliyor. Böylece geniş bantlı bir görünmezlik sağlıyor.

Savaşa Hazır

Patent duyurusunun yanı sıra firma 100 dakikalık bir tanım hazırladı. Tanıtım filminde ürünün ne kadar enteresan olduğu görünüyor. Arkasına geçtiğinizde sanki hiç bir şey yokmuş şeffaf bir buzlu cam görüntüsü veriyor.

Tanıtım filminde Hyperstealth’in küçültülmüş bir tankı gizleyebildiği gösteriliyor. Diğer bir tanıtımda da küçük bir jeti gizlediği gösteriliyor.

Ürün orduların çok ilgisini çekeceğe benziyor.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/watch-invisibility-cloak-military-use?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu