AstronomiBilimMakalelerUzay-ZamanVideobilim

Astronomlar Güneş Patlamalarının Süpernova gibi Davrandığını Keşfetti

Londra Koleji Üniversitesi’nden bilim insanları Güneş’in taçküre kütle atımı (coronal mass ejection) davranışının detaylarını ilk kez açıklayarak, güneşteki devasa patlamaların nasıl Güneş’in yüzeyine geri döndüğünü gözlemledi. Bilim adamları taçküre kütle atımının 6500 ışık yılı uzaktaki Yengeç(Crab) Nebulası’ndaki gaz filizlenmeleriyle benzerlikler gösterdiğini keşfetti.

7 Haziran 2011’ de Güneş’in yüzeyinde şimdiye kadar gözlenen en büyük kütle atımı gerçekleşti. İzleyen günlerde Güneş’ten uzaya bir plazma püskürmesi yaşandı. Fakat yüzeyden kalkan bu maddenin büyük kısmı yıldızın yüzeyine geri döndü.

İşte Mullard Uzay Bilim Laboratuvarı’ndan solar fizikçiler bu güneş alevlerini izleyerek plazmaların nasıl davrandığını gözlemlediler.  “Güneş’in Dünya’nınkine benzer bir manyetik alanı olduğu uzun süredir biliniyor. Fakat bu alanlar ölçmek için oldukça uzak olsa da yüzeye düşen bir şey olursa ancak ölçülebiliyor. İşte bu plazma yağmuru bize bahşedilen güzel bir hediye oldu,” diyor araştırmanın yazarlarından NASA SDO’dan (Güneş Dinamikleri Gözlemevi) David Williams .Normalde gözle bakıldığında güneş stabil gibi gözükür fakat, SDO cihazları detaylı gözlem yapabiliyor. Bu sayede Güneş’in dinamikleri sürekli gözlemlenebiliyor.

İşte 7 Haziran 2011’daki devasa patlama , bu fenomenin akışkanlar dinamiği üzerinde çalışma imkanı verdi.

“Bu plazma sütununun şeklinin yeterince özel olduğunu anladık. Güneşe geri dönen plazmanın suya düşen mürekkep damlaları gibi Güneş yağdığını ve birbirine yapıştığını gözlemledi. Aslında bu ışık ve ağır akışkan karışımına mükemmel bir örnek teşkil ediyor,” diyor araştırmanın baş yazarı Jack Carlyle. Aynı daha düşük yoğunluktaki yağın suda yüzmesi gibi davranan bu karışımlar da yoğunluğu yüksek olan düşüğün hemen altına süzülüyor. İşte bu kompleks dokuda mevcut yoğun sıvının ayrılarak parmak benzeri yapılara bölünmesiyle gözleniyordur, bu fenomene Rayleigh-Taylor instabilitesi(kararsızlığı) de deniyor. İşte bu plazmanın Güneş’e Rayleigh-Taylor instabilitesi ile döndüğü gözlendi. Bunun benzeri davranış ise daha önce Yengeç Nebulası’ndan gözlenmişti.

Aslında Yengeç Nebulası 10.yy’da patlayan bir süpernovanın kalıntılarından oluşuyor. Bu patlamada yoğun olan madde nebulanın merkezine yağmaya başlayarak parmak benzeri yapılar göstermişti.  

1996 yapılan bir diğer çalışmada ise Yengeç Nebulası’nda Rayleigh-Taylor instabilitesini gerçekten kısmen modifiye olduğunu göstermişti. İşte manyetize ortam bu parmak yapılarının daha büyük olmasına neden oluyordu.

Yani Güneş’teki zayıf manyetik alanda bile  Rayleigh-Taylor etkisinden dolayı plazma şeklini değiştirerek Güneş’e geri dönüyor.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı:

  1. Jack Carlyle, David R. Williams, Lidia van Driel-Gesztelyi, Davina Innes, Andrew Hillier, Sarah Matthews. INVESTIGATING THE DYNAMICS AND DENSITY EVOLUTION OF RETURNING PLASMA BLOBS FROM THE 2011 JUNE 7 ERUPTIONThe Astrophysical Journal, 2014; 782 (2): 87 DOI: 10.1088/0004-637X/782/2/87

güneş patlaması

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.