Alternatif EnerjiDoğa ve Çevreİlginç Bilim

Daha İyi Şarjlı Piller Yapmanın Anahtarı Kan Hemoglobininde Yatıyor

Mevcut lityum iyon piller artık son aşamaya gelmiş olsa da, bilim insanları daha uzun ömürlü lityum-oksijen piller sayesinde engellerin üstesinden gelmeye çalışıyor. Lityum peroksitlerin yapımındaki asıl zorluk ise, elektrotların etkinliklerinin azalmasından dolayı görülen verimsizliktir. İşte Yale Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi kanda bulunan bir molekülün katalizör gibi kullanılarak, lityum oksijen fonksiyonunu onarabileceğini ve biyoatığı azaltabileceğini gösterdi.

Lityum-oksijen veya lityum-hava pilleri, geleneksel pillere oranla daha uzun şarj tutabiliyor. Böylece normalde bir gün giden telefon şarjınız haftalarca gidebilir. Fakat bu hayallerin gerçekleşmesi için önce , verim ve lityum peroksit yapımı halledilmelidir.

Daha öncesinde lityum peroksitle savaşta , oksijeni hücrede katı gibi tutmak için , elektrot modifiye edilerek, lityum süperoksit üretilmişti.  Fakat bu sefer Yale araştırmacıları hücredeki lityum oksiti hücrede tutmak için yeni bir katalizör aradı. Böylece lityum iyonları ve oksijen gazı yeniden çözünecektir. Çözüm ise umulmadık bir yerde bulundu hayvan kanı !

Oksijenin vücutta taşınımını sağlayan protein hemoglobindir. Bu proteinin hem adı verilen kısmı , bataryalarda kullanılarak molekül elektrolitlerde çözülebilir. Böylece bataryanın şarjı ve deşarjı için gereken enerji düşürülebiliyor.

“Hava aldığınızda, hem molekülü oksijeni akciğerlerimizde absorblar ve  tekrar dışarı karbondioksit olarak salınır. İşte oksijene dair bu mükemmel kabiliyetinden dolayı lityum-hava bataryalar için umut vaat ediyor,” diyor araştırmanın yazarlarından Andre Taylor.

Peki hem güvenilir bir kaynak mıdır ?

Araştırmacılara göre bu sıklıkla atık ürün olarak atılan bir madde,  lityum iyon pillerin çevreye etkilerini azaltabilir.

Normalde hayvansal ürün endüstrisinde kan bir atık ürün olduğundan, hem moleküllerin bu atık ürünlerden elde edilerek, yenilenebilir enerji stoğu olarak kullanılabilir.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak : http://newatlas.com/lithium-air-battery-blood-heme/46015/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Daha İyi Şarjlı Piller Yapmanın Anahtarı Kan Hemoglobininde Yatıyor - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu