Sorting by

×
Biyolojiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

Curiosity Mars’taki En Yüksek Metan Konsantrasyonunu Ölçtü

Geçtiğimiz hafta Mars’ta Curiosity gezgini metana dair en güçlü tespiti gerçekleştirdi. Lazer spektrometre ile tescillenen metan piki (cihazda görülen tespit piki) 21 ppb(milyarda 21 birim) ile Gale kraterinde ölçüldü. 2012’de gezgin Mars’a indiğinden beri bölgeyi inceliyor.

Ortalama olarak Mars’da metan miktarı 10 ppbv olduğundan , bu NASA’nın şimdiye kadar ölçtüğü en büyük konsantrasyona denk geliyor. Peki metan olması ne anlama geliyor? Eğer Mars’da metan varsa halen yaşayan canlılar tarafından üretiliyor olabilir. Bu nedenle Mars’da metan kaynağı taranarak, Kızıl Gezegende ekstrem koşullar altında yaşayabilecek mikrobik yaşamlar aranıyor.

Fakat yine da heyecanlanmak için henüz çok erken çünkü, mikroplar tek metan kaynağı olmayabilir.

“Elimizdeki mevcut ölçümler metan kaynağının biyolojik ya da jeolojik bir kaynak olduğunu ya da eski ya da yeni kaynaklı olduğunu belirtmiyor,” diyor NASA Goddard Uçuş Merkezi’nden Mars bilim insanı Paul Mahaffy .

Curiosity ve diğer enstrümanlar tarafından yapılan yıllar boyunca birkaç metan tespiti olsa da bunlar bir artıyor bir düşüyor. Öyle görünüyor ki, metan bir yükseliyor bir yok oluyor sanki yaramaz bir hayalet gibi.

Bilim insanları daha öncesinde 2013’de iki bağımsız ölçümde metan tespit edildiği anlaşıldı. Nereden geldiği izlense de, bunu neyin yarattığı oldukça karışık gözüküyor.

Dünya atmosferinde 2011 yılında ölçülen metan miktarı  1800 ppbv idi ve bunun %  90-95’i yaşayan veya ölmüş hayvanlar tarafından üretiliyordu.

Metanın kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşmuş olma olasılığı da var. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerde biyolojik olmayan kimyasal yollarda üretiliyor. Hatta Plüton buz şeklinde metana sahip, Satürn’ün ayı Titan’da sıvı metan gölleri var.

Daha önce ESA’nın trilyonda 50 kısma kadar metan tespit edebilen ExoMars Gaz İzleyici Yörünge Aracı , tüm çabalarına rağmen bir şey bulamamıştı.Yine halen ESA gaz tespiti için uğraşıyor ve NASA ile iletişim halinde.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/curiosity-has-detected-the-largest-amount-of-methane-on-mars-yet

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu