Sorting by

×
BiyolojiMakalelerPaleontoloji

Biyologlar Timsah Genomlarını Haritalamayı Başardı

timsah

Teksas Üniversitesi’ nden biyologlar başkanlığında gerçekleştirilen çalışmada 50 bilim insanı 3 timsah türünün genomlarını haritalamayı başardılar. Araştırma hakkında Doç. Dr.David Ray “Bu haritalama kuşların evrimini anlamada bize  çok yardımcı olacak. Çalışmada timsahların kuşlara göre genomlarının daha yavaş değiştirdiklerini gördük. Şu an için düşünülen fikir kuşların ve timsahların ortak bir atası vardır. Kuşlar daha hızlı evrim geçirdi ve bağımsızlaşırken, ortak ataya sahip olduğunu düşündüğümüz bu üç timsah türü yavaş evrimleşti,”  diyor Ray. Ekip bir krokodil , bir gharial(ganj timsahı) ve bir alligator’un (amerika timsahı) genomunu haritalayarak aile portresini tamamladı.

Araştırmanın başladığı 2009 yılında timsah genomunun sadece %1’i haritalandı. Kısa süre sonra 1000 dolar olan haritalama fiyatı 1 dolara kadar düştü. “2.4 milyon bazı bulunan 3 timsahı haritalama fikri orijinal geldi.” diyor araştırmacılar.

Eğer bir türün soyu tükenmişse ve bu türün genomlarını incelemek istiyorsanız bunun en kolay yolu o türün akrabalarını incelemekten geçer.

“Teknik olarak kuşların en yakın akrabaları dinozorlarıdır. Bu yüzden onların fosillerine bakmak onlar için sınırlı bilgi sağlayabilir. Biz ise bu canlılar arasındaki davranış farklılıkları, yapıları, genomik tarihi elde etmek istiyoruz,” diyor Ray.

Bilim insanları genomları sıraladığında gördüler ki neredeyse bu 3 timsahın genomları tek tipti. Bu yüzden bilim insanları 20.yüzyılda yapılan bilinçsiz avcılık faaliyetlerinden şüphelenmişlerdir.  Aslında varyasyon nedeniyle genetik çeşitlilik düşünülmüştü fakat timsahlarda varyasyon hızı çok düşüktü.

Alligatorlar,krokodiller ve ghariyallerin genomlarının %93’ünün aynı olduğu tespit edildi.  İnsanla ile makak maymununu kıyaslayacak olursak benzerlik yine % 93’dür.

Yani 23 milyon yıl önce insanlar ve makakların bir ortak atası varken yaklaşık 90 milyon yıl önce timsahlarla makakların ortak bir atası vardır. Yani primat genomu timsah genomundan 4 kat  daha hızlı değişiyor.

Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesi Biyomoleküler Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Ed Green, Nenderthal genomu da dahil olmak üzere birçok memeli genomu üzerinde çalıştı. Ancak o bile sürüngenlerde evrimleşmenin bu kadar yavaş olmasını beklemediklerini belirtiyor.

Bu araştırmada tespit edilen bir diğer ilginç nokta ise timsahların cinsel yaşamlarında sıcaklığın önemli bir yeri olduğudur.

Biz şimdi kuşların ve timsahların ortak atasını bulduk demek zor. Aslında bir geçiş formu olan Archosauria hakkında pek bir biyolojik bilgimiz yok. Ama kuşların ve timsahların ortak atadan geldiklerini genomlardan ispatlama konusunda umutluyuz.

Araştırmanın büyük bir bölümü Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilmiştir. Çalışma 12 Aralık 2014 tarihinde Science dergisinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: Oğuz Sezgin

Kaynak:

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141211141837.htm

Araştırma Referansı : 

  1. E. Green, E. L. Braun, J. Armstrong, D. Earl, N. Nguyen, G. Hickey, M. W. Vandewege, J. A. St. John, S. Capella-Gutierrez, T. A. Castoe, C. Kern, M. K. Fujita, J. C. Opazo, J. Jurka, K. K. Kojima, J. Caballero, R. M. Hubley, A. F. Smit, R. N. Platt, C. A. Lavoie, M. P. Ramakodi, J. W. Finger, A. Suh, S. R. Isberg, L. Miles, A. Y. Chong, W. Jaratlerdsiri, J. Gongora, C. Moran, A. Iriarte, J. McCormack, S. C. Burgess, S. V. Edwards, E. Lyons, C. Williams, M. Breen, J. T. Howard, C. R. Gresham, D. G. Peterson, J. Schmitz, D. D. Pollock, D. Haussler, E. W. Triplett, G. Zhang, N. Irie, E. D. Jarvis, C. A. Brochu, C. J. Schmidt, F. M. McCarthy, B. C. Faircloth, F. G. Hoffmann, T. C. Glenn, T. Gabaldon, B. Paten, D. A. Ray. Three crocodilian genomes reveal ancestral patterns of evolution among archosaurs. Science, 2014; 346 (6215): 1254449 DOI: 10.1126/science.1254449

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu