DeneyselFizikİlginç BilimTeknoloji HaberUzay-Zaman

CERN’den Bilim İnsanları Antimaddeyi Taşımaya Hazırlanıyor

CERN laboratuvarlarında üretilen antimadde  madde ile etkileştiğinde anında reaksiyona girdiğinden, konulduğu her kabı yok edebilir. Buna rağmen, CERN’den bilim insanları antimaddeyi tuzağa düşürerek, bir tesisten diğerine taşımayı planlıyor.

Antimadde esasında normalde maddenin kötü ikizi gibi adlandırılabilir. Her antimadde parçacığı bir diğer parçacığın tümüyle zıt eşi ve karşıt yüküne sahip olduğundan karşı karşıya geldiklerinde birbirlerini yok ediyorlar. Nötron yıldızları ve kara delikler plazma jetleri anti maddelerin doğal kaynağı gibi görünüyor. Ayrıca öyle görünüyor ki, atmosferde gerçekleşen her yıldırım boşalmasında da oluşuyorlar.

Antimaddeye ilişkin gizemlerin çözülmesi, Evrenin en derin problemlerinden biri olduğundan üzerinde halen çok çalışılması gerekiyor. Pozitron yani anti-elektronlar 1930larda başlayan deneylerde ilk gözlenen parçacıklardır. Aynı normal maddedeki gibi bu parçacıklar birleşerek antimaddeyi oluştururlar.

2010lara Kadar Yakalamak Mümkün Değildi !

Anti-hidrojen ise ilk 1995’de CERN’de yaratıldı ve 2010lara kadar tuzağa düşürülüp, üzerinde çalışılamadı. Fakat 2011’de araştırmacılar antimaddeyi 16 dakikalığına tutabildiler. Bu sayede normal hidrojen atomu ile spektrumları karşılaştırabildi.

Günümüzde CERN’de antiprotonlar parçacık hız kesicisinde (decelarator) yavaşlatılarak özel tasarlanmış bir tuzağa hapsediliyor. Fakat bu uçup giden maddeyi diğer araştırmalarda kullanmak mümkün değildi.

İşte CERN’ün PUMA projesi (antiProton Unstable Matter Annihilation) bu dengesiz anti maddeyi diğer bir tesise taşımayı amaçlıyor. İlk yolculuk sadece birkaç yüz metre uzağa olsa da, bunun için bile yıllarca araştırma yapmak gerekti.

Araştırmacılar antiprotonları özel bir şişeye kilitleyerek, onları havada tutabilecek kadar güçlü bir manyetik ve elektriksel alan uyguluyor. Aynı uzay boşluğundaki gibi mutlak sıfıra yakın sıcaklıkta bulunan bir ortamda tutuluyor. İdeal olarak milyarlarca anti protonu hapsetmek için , mevcut herhangi teknolojiden 100 kat daha ileriye gitmek gerekiyor , böylece birkaç hafta antimadde saklanabiliyor.

Sonrasında tuzak bir kamyonete yüklenecek ve en yakın proje ISOLDE’ye taşınacak. Bu deneyde anti maddenin nadir radyoaktif izotoplarla reaksiyonu incelenerek, sonunda nötron yıldızları anlaşılmaya çalışılacak.

“Antimaddeyi bir yerden, bir yere taşımak bilim kurgu gibi geliyor. Gerçekten süper bir fikir,” diyor projedeki nükleer fizikçilerden Charles Horowitz.

Yine de bu fikri uygulamak biraz zaman alacak. Geliştirme ve test aşaması 4 yıl alacak ama belki de bu çalışmayla daha uzaklara anti madde taşınabilecek. Böylece anti madde daha uzak bölgelere taşınarak, dünyanın diğer bölgelerinde çalışanbilim insanlarına eşsiz bir fırsat sunulabilecek.

“Bir protonu sergileyebilir ve birkaç hafta koruyabilirse,daha fazla insan deneylere katılarak yeni fikirler oluşturabilir. Bunun gerçekten yeni alanlar doğurabileceğini düşünüyorum,” diyor CERN’den anti madde fizikçisi Chloé Malbrunot.

Kaynak : https://www.nature.com/articles/d41586-018-02221-9

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aman sakın hata yapmayın sevgili bilim insanları, yoksa kendimizi maddenin olmadığı farklı bir evren de bulabiliriz:) Tabii o zaman biz olacak mıyız bilmiyorum.

  2. Sağlık sorunlarimdan dolayı özel öğrenci statüsündn yararlanmak istiyorum bunun için neler yapmalıyım hangi yolları izlemeliyim bide geçiş yapacağımız üniversiteyi biz mı belirlicez yardımcı olursanız sevirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.