Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiGenetikİlginç BilimMakalelerMühendislikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Buz Küpü Kalıbı Şeklindeki Retina Yamasıyla Körlük Tedavi Edilebilir

Maküler dejenerasyon gibi körlük tiplerinde, görme kaybına fotoreseptör hücre ölümü neden olur. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, retina hücrelerinin rejenerasyonuyla göze yüksek verimle implante edilmesine sağlayan buz kalıbı benzeri yeni bir retina yaması geliştirdi.  

Wisconsin-Madison’dan bilim insanlarının 2012 yılında yaptığı araştırmada, pluripotent kök hücrelerden nasıl retina hücreleri üretilebileceği gösterilmişti. Bu doku fotoreseptör hücreler dahil retina dokusunun birçok esasını barındırıyor. Bu teknik sayesinde değişim dokusu üretilerek; hasarlı veya hasta gözlerde, görüş onarılabilecek.  

“Her ne kadar fotoreseptörler gibi yedek parçaları üretmek devrim olsa da, halen retinayı yeniden etkili bir şekilde oluşturmak için hücreleri doğru bölgeye yerleştirmek gerekliydi,” diyor oftalmoloji ve görsel bilimler Profesörü David Gamm.”İşte bu nedenle düşünmeye başladık, ’Bu hücreleri akıllıca nasıl taşıyabiliriz?’ İşte bu hedefe dünyanın en iyi mühendisleri sayesinde ulaştık.”

Gamm ve UW Madison’dan mühendisler, sentetik yamalar kullanarak fotoreseptör hücrelerin nasıl tutularak, hasarlı retinanın altına nakledilerek rejenerasyon sağlanabileceğini araştırdı. Daha önceki çalışmada, şarap kadehi şeklinde gözeneklerde fotoreseptör hücrelerin muhafaza edilebileceği görülse de bu teknikle nakledebilen hücre miktarından pek memnun değildi. Bu nedenle araştırmaya devam etti.

Yeni Nesil Retina Yaması Buz Kalıbı Şeklinde

İkinci jenerasyon nakil iskeletinde buz kalıbı şekli kullanıldı. Bu sayede 3 kat daha fazla fotoreseptör hücre (300,000 civarı) muhafaza edilebiliyor. Gözün altına yerleştirilecek bu hücreler olgunlaştıkça hastanın retina dokusuna bağlanacak. Nakil iskeleti poli-gliserol sebasat adı verilen biyo-uyumlu bir malzemeden yapılıyor. Bu sayede gerekli mekanik dayanım sağlanırken, vücuttaki görevi tamamladıktan sonra güvenle metabolize edilebiliyor.

“Malzemenin gözde çok güçlü durmasını istedik. Aynı zamanda iki ayda hızla bozunarak yok oluyor. Bu insan retinası için oldukça ideal,” diyor yüksek lisans öğrencisi ve Gamm’in laboratuvarından yardımcı yazar Allison Ludwig.

Araştırmacılar yeni nakil iskeletinden oldukça memnun ve tekniği optimize etmeyi planlıyor. Böylece fabrikasyon ve şekli iyileştirerek verimi arttırabilir. Sonraki adım daha büyük hayvanlar ve gelecekte insanlarda teknolojiyi test etmek istiyorlar.

“İlk jenerasyon retina yamalarının güvenli bir şekilde, bir miktar görüş sağlayacağını umuyoruz. Sonra bu teknolojiyi daha da geliştirerek zamanla getirisini alacağız. Başta son teknolojiye sahip olamadığımızdan, ilk teşebbüste körlüğü tümüyle çözemeyebiliriz fakat bu yönde önemli bir adım attığımızdan çok heyecanlıyız,” diyor Gamm.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Source: University of Wisconsin-Madison

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Buz Küpü Kalıbı Şeklindeki Retina Yamasıyla Körlük Tedavi Edilebilir
  2. böyle kaliteli bir blogdan yeni haberdar olmam beni üzdü.
    artık sizi takipteyim.
    Benim de kitap dizi film inceleme ve öneri blogum var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu