Sorting by

×
Doğa ve ÇevreFizikİlginç BilimMakaleler

Bilim İnsanları Su Altında Üretilebilecek En Yüksek Sesi Ürettiler

Stanford Üniversitesi ve SLAC Uluslar arası Hızlandırıcı Laboratuvarı ‘ndan bilim insanı Gabriel Blaj su altında olabilecek en yüksek sesi üretti. SLAC’ta bulunan Linac Koherent Işık Kaynağı X ışını lazeri kullanarak küçük su jetleri patlatılarak 270 desibel ses basıncına ulaştı. Peki ne kadar yüksek bir ses diye sorarsanız? Ses şiddeti havada maksimum 194 desibele , su altında ise maksimum 270 desibel civarlarına ancak ulaşabilir.

Normal insan konuşması 55 desibel, alarmlı saat 80 desibel, elektrikli testere 100 desibel ve 100 metre uzaktan geçen bir jet 130 desibel ses yaratır. Rock konserinde ise bu ses 150 desibele kadar çıkabilir.

Aynı mutlak sıfırın teorik bir limiti olduğu gibi ses şiddetinin de fizik kurallarına bağlı olarak belli bir limiti vardır.

Örneğin hiç ses olmadığında dalga sıfırdır. Fakat ses yükseldikçe kırılmaya başlar ve daha yüksek bir sese ulaşamazsınız.

Araştırmacılar ise mikro su jetlerini lazerle vurarak onları buharlaştırdı ve şok dalgası oluşturdu. Bu şok dalgası jet doğru ilerledi ve kendi şok dalgası kopyalarını oluşturarak , yüksek ve alçak basınç bölgelerinde değişen bir şok dalgası treni oluşturdu. Yani bu çok yüksek bir sualtı sesi oldu.

Eğer ses yoğunluğu belli bir sınırı geçerse, su bozularak küçük buhar dolu balonlara dönüyor ve aniden çökerek kavitasyon oluşturuyor. Bunun anlamı ise X ışınının oluşturduğu ses dalgasının basıncı kopma sınırının hemen altında olduğundan, su altı en yüksek ses ulaşıldı.

Araştırmacılara göre bu keşfin akademik olarak çok daha fazla anlamı var. Eğer bu şok dalgası trenlerinin nasıl çalıştığını anlayabilirsek, su jetlerinin içindeki minyatür örnekleri koruyarak atomik ölçek analizine devam edebiliriz. Bu ilaç ve malzeme geliştirmede büyük fayda sağlayabilir.

Araştırm Physical Review Fluids dergisinde yayınlandı.

Source: SLAC National Accelerator Laboratory

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu