Sorting by

×
BiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Keto Diyetin, Alkolü Bırakmada Yoksunluk Semptomlarını Hafiflettiği Bulundu

Dünyanın çeşitli enstitülerinden bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, ketojenik diyet yapanların alkolü bırakmada daha az yoksunluk sendromu ürettiği gösterildi. Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada, sıçanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerde, keto diyet ve alkol yoksunluğu işlendi.

Alkolik bireyler içmeyi bırakırken, bazı yoksunluk semptomları tecrübe ederler. Bu semptomların şiddeti, kişiye ve bağımlılığın derecesine bağlı olarak değişir. Çünkü yoksunluk semptomları çok tatsız olabileceğinden, çoğu zaman rehabilitasyona yatma gibi yardımlar gerektirebilir. İşte yapılan bu yeni araştırmada, yoksunluk semptomlarıyla mücadelede ve residivizmi(tekerrür) azaltmaya muhtemel yardımcı bir araç bulundu.

Önceki araştırmada uzun süredir alkol bağımlığı olan kişilerde vücudun enerji için daha az glikoz kullanmaya başladığı gösterilmişti. Vücut glikoz yerine alkolü metabolize ederek, asetat kullanmaya başlıyor. Vücutta asetat eksikliği yaşamaya başladıkça, alkol yoksunluk semptomlarıyla ilişkili arzulara yol açıyor. Araştırmacılar keto diyete giren insanların, enerji kaynağı olarak vücutlarında fazladan oluşan ketonları kullanabildiğini keşfetti. Böylece alkol yoksunluk semptomları yaşayan kişilerde, ketojenik diyetin faydalı olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar bu teorilerini test etmek için yeni hastaneye yatan 23 alkol bağımlısını keto diyete sokarken, 23 bağımlıyı da kontrol grubuna aldı. Diyetin vücuttaki etkilerini değerlendirmek için, haftada bir gönüllülerin keton ve asetat seviyeleri ölçüldü. Ayrıca rehabilitasyonlarda yatan insanlarda genel olan enflamasyon işaretlerine de bakılarak, ilaç miktarı değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen tüm veriler, keto diyet yapan gönüllülerdeki yoksunluk semptomlarının azaldığını gösteriyor.

Araştırmacılar sıçanlar üzerinde de benzeri bir deney yaptı ve ketojenik diyet uygulanan sıçanların daha az alkol aldığı keşfetti. Araştırmacılar sonuçları umut verici olarak değerlendirse de daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırma Referansı:

Corinde E. Wiers et al. Ketogenic diet reduces alcohol withdrawal symptoms in humans and alcohol intake in rodents, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abf6780

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Keto Diyetin, Alkolü Bırakmada Yoksunluk Semptomlarını Hafiflettiği Bulundu - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu