Sorting by

×
Bilimsel Gelişmeİlginç BilimPsikolojiTıp ve SağlıkÜtopya

Beyin Taramaları Sayesinde Kişinin Gelecekteki Davranışları Tahmin Edilebilir

emar ve suç

Yeni yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre beyin taramaları sayesinde bireyin gelecekte gerçekleştireceği davranışlar tahmin edilebilir. Normalde manyetik rezonans görüntüleme, insan beyni hakkında bir takım buluşların yapılmasına imkan verse de bunların etkisi sınırlı olmuştur. 7 Ocak 2015’te Cell yayınlarının jurnali Neuron’da (nöron) beyin taramlarının bireyin gelecekte suç işleme olasılığından ,öğrenme kabiliyetini, sağlık durumunu veya ilaçlara tepkisini tahmin edebilir. Bu teknoloji sayesinde eğitimsel ve kliniksel pratikleri kişiselleştirme fırsatları öngörülebilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. John Gabrieli ve meslektaşları; bireylerin gelecekteki farklı davranışlarından, çocukların  öğrenme , okuma ve matematiksel faaliyetlerine, suçluların suçu tekrarlama yatkınlıklarını ve gençlerin gelecekte uyuşturucu ve alkol kullanımı ve bağımlılıklarının tekrarına ilişkin  hareketleri tahmin etmede beyin taramalarının gücünü ortaya koydu.

“Günümüzde okul hayatında ve akıl sağlığındaki problemlerin ortaya çıkması için bekleriz, fakat sonrasında çok fazla hasar oluşabilir. Eğer bireylerin gelecekteki hatalarını belirlemede nöro görüntüleme kullanırsak bireylere daha erken yardımcı olabiliriz,” diyor Dr. Gabrieli.

Daha öncesinde New Mexico’da yapılan bir araştırmada, suçluların tekrar suç işleyip işlememelerinin beyin taramalarından bulunabileceği haberini yapmıştık.

Kaynak : ScienceDaily

Referans:

John D.E. Gabrieli, Satrajit S. Ghosh, Susan Whitfield-Gabrieli. Prediction as a Humanitarian and Pragmatic Contribution from Human Cognitive NeuroscienceNeuron, 2015; 85 (1): 11 DOI: 10.1016/j.neuron.2014.10.047

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu