Bilgisayar

Güzel Sözcüklerle Kandırabilirsiniz Ama Ses Tonunuz Sizi Ele Veriyor

ses tonu

Terapi seanslarındaki ses tonu analizleri, ilişkilerin ilerleyip ilerleyemeyeceğini tam olarak tahmin ediyor. Yeni bir bilgisayar algoritması birbirinizle konuşurken kullandığınız ses tonunuza göre, eşinizle iyiye mi yoksa kötüye mi giden bir ilişkinizin olacağını yaklaşık yüzde 79 doğruluk oranıyla tahmin edebiliyor.

Terapi seansındaki bir çiftin ses tonu analizi, bir ilişkinin ilerleyip ilerleyemeyeceğini tahmin eden bir bilgisayar algoritması geliştirmeye olanak sağladı. Hattâ, algoritma evliliklerinde ciddi sorunları olan çiftlerin evlilikteki başarılarını tahmin etmekte ilişki uzmanlarının terapi seansı değerlendirmelerinden daha iyi bir sonuç ortaya koydu. Araştırma 6 Eylül 2015 tarihinde Proceedings of Interspeech’te yayınlandı.

Araştırmacılar iki yıl boyunca evlilik terapisi sırasında yüzün üzerinde çiftin yüzlerce konuşmasını kaydetti. Sonrasında da beş yıl boyunca evliliklerini takip ettiler.

USC Viterbi Mühendislik Fakültesi’nden Shrikanth Narayanan ve Panayiotis Georgiou, doktora öğrencileri Md Nasir ve Utah Üniversitesi’nden çalışma arkadaşları Brian Baucom liderliğindeki interdisipliner bir ekip bunun üzerine ses işleme tekniklerini kullanarak kayıtların akustik özelliklerini ayrıştıran bir algoritma geliştirdi. Bu özellikler güçlü duygusal anları gösteren, sesteki titremeleri saptamaya yarayan pek çok değişkenden ses perdesini, ses şiddetini, perde periyodundaki frekans düzensizliğini (jitter) ve sesin tepeden tepeye şiddet düzensizliğini (shimmer) içeriyor.

Nasir “Mesele yalnızca ne söylediğiniz değildir, nasıl söylediğiniz de çok önemlidir. Çalışmamız, bunun aynı şekilde çiftlerin ilişkilerinde de geçerli olduğunu kanıtlıyor,” diye ifade etti. Bir arada ele alındıklarında, insan sesine ait akustik özellikler ekibin programında, deneğin iletişimsel durumunu, terapi sırasında veya farklı terapiler arasındaki iletişimsel durum değişikliklerini değerlendirirken bir vekil sunucu (proxy) vazifesi gördü.

Özellikler tek başına analiz edilmedi, aksine birden çok terapi seansı sırasında bir partnerin diğeri üzerindeki etkisi incelendi.

Narayan “Mesele yalnızca duygularınızı incelemek değil”, diye ifade etti. “Mesele partnerinizin duygularınız üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu  incelemek.”

Georgiou, “Çiftin davranışlarına bir noktadan bakmak gözlem gücümüzü sınırlandırıyor,” diye belirtti. “Ancak, zaman içinde pek çok noktadan bakmak ve hem bireylere hem de çiftlerin ilişki dinamiklerine bakmak ilişkilerinin gidişatını saptamakta katkı sağlayabilir.”

Detay düzeltmeler yapıldıktan sonra, program (davranışları ‘onaylama’ gibi pozitif özelliklerle ya da ‘suçlama’ gibi negatif özelliklerle anlamlandıran) uzmanlar tarafından yapılmış davranış analizleri karşısında test edildi. Ekip, bir uzman tarafından oluşturulmuş davranışsal anlamlandırmalardan çok, doğrudan sesi incelemenin çiftin geleceği hakkında daha doğru bir bakış ortaya koyduğunu buldu.

Psikologlar ve araştırmacılar çiftlerin sorunları hakkında konuşup tartışmalarının ilişkilerinin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. Öte yandan, bu konuşmalardaki önemli unsurların ölçülmesinde güvenilir ve etkin araçların eksikliği bu unsurların klinik alandaki yaygın kullanımınlarına karşı büyük bir engel teşkil ediyordu. Baucom, “Bu bulgular çift terapistleri tarafından uygulanabilir şekilde davranışın nesnel ölçümünün yapılması yolunda büyük bir adımı temsil ediyor,” diye ifade etti.

Bundan sonraysa, davranışsal işaret işleme metodu kullanarak –insan davranışını sayısal olarak yorumlamak için Narayanan tarafından geliştirilmiş bir sistem—ekip, tedavilerin ne kadar etkin olacağına dair tahminlerindeki isabeti arttırmak için dili (örneğin söylenen sözcükleri) ve sözel olmayan bilgiyi (örneğin beden dilini) kullanmayı planlıyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151123202344.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Md Nasir, Wei Xia, Bo Xiao, Brian Baucom, Shrikanth S. Narayanan and Panayiotis Georgiou. Still Together?: The Role of Acoustic Features in Predicting Marital OutcomeProceedings of Interspeech, 2015
Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu