BilgisayarBilimElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

USB veya Flash Belleğim Dolu Ama Dosyalara Ulaşamıyorum İşte Çözüm

Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktınız ama içi dolu olmasına rağmen hiç bir şey gözükmüyor mu? İşte bu durumda sadece Windows’ta kayıtlı bir program kullanarak usb belleğinizdeki dosyaları kurtarabileceğini biliyor muydunuz?

İşte USB Bellekte Kaybolan Dosyaları Kurtarmanın En Kolay Yolu

Önce flash diskinizi takın. Sonra masaüstünde bilgisayarıma (yoksa windows işaretinde bilgisayarım yazın çıkar) tıklayın. Sürücülerin olduğu kısma gelerek, imleci flash belleğin olduğu sürücüye getirerek shift ve farenin sağ tuşuna aynı anda basın. Açılan sekmeden “komut penceresini burada aç” ya da “powershell penceresini buradan aç “ seçeneğini tıklayın. (diğer bir yöntem cmd komutunu başlattan cmd.exe yazarak başlatmak olacaktır.)

Sağ tık+shift yaptığınız açılan panel

Sonra açılan pencereye attrib /s /d -r -a -s -h yazın ve enter(giriş) tuşuna basın. 10 saniye ile 1 dakika arasında bir süre bekleyin. Sonra yanıp sönen dizin yazısı gelecektir. Böylece flash bellekteki görünmeyen verileriniz hiç bir program kullanmadan kurtarıldı.

attrib /s /d -r -a -s -h” yazısı buradan “yüklemek” anlamına gelen attribute kodunu çalıştırır.

Özellikle flash (usb) disklere bulaşan dosya gizleme virüsünü, Windows komut satırına attrib komutu yazarak kurtarmak mümkündür. Bu virüsü (worm olarak görüyor) çoğu virüs programı da görmüyor(avira gördü ama malesef dosyaları kaybetti) . Usb disklerde çalışan bu virüs 2,5″ ve 3,5 ” hardisklerde çalışmıyor.

Yine attrib komutu ile kullanılabilecek farklı komutlarla sürücünüzü kurtarabilirsiniz. Komutlar 

attrib -a -s -r -h /s /d 

attrib -r -h -s -a *.* /s /d 

 attrib -h -r -s /s /d *.*

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu