Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Sadece Sallamayla Şarj Olan Pilsiz Termometre Üretildi

Dijital termometreler çıktıktan sonra eski tip cıvalı termometreler giderek unutuldu. Fakat bu termometrelerin de pil problemi olduğundan, sizi yarı yolda bırakabilir. İşte  Baracoda’nın ürettiği yeni pilsiz termometre, süperkondansatörlerden yararlanarak sadece birkaç sallamayla kolayca sıcaklığı ölçebiliyor.

Baracoda Daily Healthtech’in ürettiği bu yeni termometre kızılötesi sensörler ve süperkondansatör yardımıyla alından sıcaklığı ölçebilir. Termometre ileri –geri hızlı bir şekilde sallandığında süper-kondansatörler şarj olarak sıcaklık ölçerken alına dokundurmadan yavaşça geçirmek yetiyor.

Sıcaklık ölçümü anında ekranda belirerek, iOS/Android telefon veya tabletten uygulamayla kolayca aktarılabiliyor. Bu uygulama sayesinde ailenin birçok üyesinin kayıtları kaydedilerek izlenerek, fiziksel semptomlar izlenebiliyor. Ayrıca uygulanan tedaviler takip edilerek, gerekli olduğundan doktora bilgi gönderilebiliyor.

Pil gerektirmeyen süper kondansatör teknolojisiyle gerçekten çok işe yarayabilir. 35 ºC ile 43.2 ºC  sıcaklıkları arasında 0.2 ºC hata payıyla ölçüm yapabildiğinden oldukça güvenilir görünüyor.

Cihaz su geçirmezlik özelliğine sahip ve geri dönüşümlü plastikten üretiliyor. CES 2022’de Inovasyon Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bu yılın son çeyreğin 79 dolardan fazla olmayacak şekilde satışa sunulacak.

Kaynak: Baracoda

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu