Sorting by

×
BiyolojiMakalelerTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Kanda Kansere Bakan Ucuz ve Hızlı Bir Test Geliştirildi

Illinois Üniversitesi ve Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, az bir kan numunesinde bile yüzen kanser hücrelerini tespit edebilecek yeni bir kan testi geliştirdiler. Yeni test hem hızlı, hem de daha ucuz olduğundan, hayat kurtarıcı olabilir.

Daha öncesinde doğrulukla kanser tespiti için, Kanserli RNA izlerini takibinden, tüm kanser tiplerine özgü genel DNA nanoyapıların testine kadar(CTCs) pek çok test üzerinde çalışılsa da ortak bir noktada buluşulamadı.

Bunlardan  en ileriye yönelik kanser kan testlerinden birinin dolaşımsal kanser hücrelerinin tespiti olacaktır. Bu hücreler kişinin kan akışındaki birincil tümörden gelen hücreler olsa da,  bu hücreleri tek tek yakalamak çok zordur. Çünkü, sadece çok küçük miktarlarda bulunuyorlar

7,5 ml kan tüpünün içinde , 35-40 milyar kan hücresinden sadece 10 tanesi kanser hücresi olduğundan tespit etmek çok zor. İşte bu yüzden gerçekten samanlıkta iğne arıyor gibiyiz, ” diyor araştırmadaki yazarlardan Ian Papautsky.

Bu yeni geliştirilen mikroakışkan teknolojisi sayesinde, kanser hücrelerinin verilen kan numunesinden ayırmak için özel biyo işaretçiler kullanmak zorunda değilsiniz. Yeni cihaz afinite ayrımı yerine,boyuta bağlı atalet göçmesi teorisini kullanıyor. Cihaz kanda bulunan eşsiz dolaşımsal kanser hücrelerini(CTC) filtreleyerek, kandaki diğer elementleri kıyaslıyor.

Elde edilen sonuçlar ise, hiç küçümsenmeyecek kadar iyi. Yeni deneysel cihaz 5 ml kan numunesi içinde 50 CTC spike buldu. Ayrıca 10 CTC’nin bulunduğun 5 ml kanda, % 83 doğrulukla CTC’leri saptadı. Cihaz 8 kanser hastasından alınan kan numunelerinde test edilmesine rağmen sadece 2 kan numunesindeki CTC biliniyordu.Araştırmacılar hata oranının çok düşük miktarlarda numunelerle çalışılmasına bağlıdır.

Cihazın ilk testlerinde küçük olmayan akciğer kanseri hücrelerine bakılsa da , sistem meme kanseri ve karaciğer kanserine adapte ettirilebilir. Kan hücrelerinden daha büyük hücrelerden kolaylıkla uygulanabilir olsa da, araştırmacılar kan hücrelerinden daha küçük hücrelerin cihazdan kurtulabileceğini vurguluyor.

Sonraki adımda ise araştırmacılar cihazın verimini arttırmak için, ekstra biyo işaretler ekleyerek kanser DNA tespiti ile doğruluğun arttırabilmek olacaktır.

Araştırma Microsystems and Nanoengineering dergisinde yayınlandı .

Kaynak : https://newatlas.com/cancer-blood-circulating-tumor-cells-microfluidic-detection/58633/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu