DeneyselDoğa ve ÇevreMakalelerTıp ve Sağlık

Çörek Otu COVID-19 Enfeksiyonu ve Sitokin Fırtınalarını Tedavi Edebilir

Yeni yayınlanan bilimsel bir araştırmada yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Nigella sativa’nın yani, çörek otunun COVID-19 tedavisinde de kullanılabileceği gösterildi. Çörek otu enflamasyon ve enfeksiyonlar gibi birçok tıbbi hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılıyor. Avustralya tabanlı ilk bilimsel araştırma makalesinde COVID-19 tedavisinde de etkili olabileceği gösterildi.

“Timokinon yani Nigella sativa’nın aktif maddesini model alan araştırmalarda, COVID-19 virüs diken proteinine tutunarak, virüsü durdurduğu ve akciğer enfeksiyonuna neden olmadan durdurduğuna dair giderek artan kanıtlar var. Ayrıca COVID-19’dan dolayı hastalığı ağır geçirerek hastaneye yatan kişilerde sitokin fırtınalarını bloke edebilir,” diyor araştırmanın baş yazarı Prof. Kaneez Fatima Shad, Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology dergisinde yayınlanan kapsamlı derleme makalesinde.

Timokinon hayvan çalışmaları dahil laboratuvarlarda kapsamlı olarak çalışılmıştır. Bu araştırmalar gösteriyor ki, timokinon immün sistemi iyi yönde dizginleyerek, interlökinler gibi pro-enflamatuvarların salınımını engelleyebilir.

İşte bu timokinona astım, egzema, artrit , romatizma ve hatta multiple skleroz gibi alerjik durumların tedavisinde potansiyel bir rol yüklüyor.  

Sindirim Sisteminde Emilimi Zayıf

Yayınlanan derleme makalesinde Nigella sativa ve timokinon mekanizmalarının gelecekte COVID-19 enfeksiyonunun tedavisi için umut vadettiğini ifade ediyor. Çörek otunun ilaç olarak kullanılmasının önündeki en büyük engel zayıf gastrointestinal absorbsiyonudur. (emilim)

“Nanoteknoloji gibi alanlarda yaşanan gelişme, ilacın bu emilim engelini aşarak etkili bir oral tedavi olma şansını arttırıyor.Ayrıca ilaç geçenlerde burun spreyi ve krem olarak da hastalara başarıyla uygulandı,” diyor yardımcı yazar Dr. Wissam Soubra.

Çörek otunun yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığının tedavisinde etkili olduğu gösterildi.  Alerjik rinit, egzema, osteoartrit ve çocukluk epilepsisi hastalarına da faydalı olduğu bulunmuştur.

Bununla berabar Nigella sativa’nın staphylococcus aureus ve influenza için faydalı olduğu kanıtlandı.

“Bu derleme makalesi binlerce yıldır geleneksel tedavi için kullanılan bu doğal ürünün belki de hak ettiği ilgiyi sonunda elde edebileceğini gösteriyor,” diyor yardımcı yazar Doç. Dr. Dennis Cordato.


Araştırma Referansı:  Kaneez Fatima Shad et al, The role of thymoquinone, a major constituent of Nigella sativa, in the treatment of inflammatory and infectious diseases, Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology (2021). DOI: 10.1111/1440-1681.13553

Kaynak :

https://medicalxpress.com/news/2021-08-treatment-covid-infection.html?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu