Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreKimyaMakalelerTeknoloji

Yüksek Teknoloji Sayesinde Bugüne Kadar İnsanlarda Hiç Görülmemiş 55 Kimyasal Saptandı

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni bir analiz yöntemi geliştirerek, insan vücudundaki kimyasalları tanımlamanın daha iyi bir yolunu buldu. Kanıt niteliğindeki bu araştırmada 100’den fazla kimyasal keşfedildi ve bu maddelerin 55’inin daha önce insan vücudundan hiç tanımlanmadığı rapor edildi. Bu maddelerin 42’si, bilinmeyen kimyasal kaynaklardan gelen gizemli kimyasallar olarak etiketlendi.

Araştırma ekibi hamilelerde kimyasal maruziyeti ölçmek için akış görüntüleme tekniği geliştirdi. Eşlenen anne ve göbek kordonu kanı numuneleri, yüksek performanslı sıvı kromatografisi kuadropol uçuş süresi ikili kütle spektroskopisinde (HPLC- quadrupole time-of-flight tandem MS) analiz edildi.

Araştırmada kan numunelerinde 109 eşsiz kimyasal keşfedildi. Bu kimyasalların yarısının daha önce insanlarda hiç gözlenmediği ve 42’si bilinmeyen kimyasal kaynaklardan geldiği için, “gizemli kimyasallar” olarak isimlendirildi.

“Muhtemelen bu kimyasallar insanlarda bir süredir var ve teknolojimiz sayesinde bunlardan daha fazlasını tespit edebildik. Tespit ettiğimiz bu kimyasallar anneden, çocuğa yolculuk ettiğinden nesiller boyunca aktarıldığından oldukça ürkütücü,” diyor araştırmanın yazarlarından Tracey Woodruff.

Tespit edilen bu kimyasalların izi sürüldüğünde; kozmetikler, ilaçlar, pestisitler ve yangın söndürücüler gibi kaynakları işaret ediyor. Buna rağmen, belirlenen belli başlı kimyasalların bağlantısı bilinmiyor ve bu kimyasalların insan vücuduna nasıl girmiş olabileceğine dair bir bilgi yok.

55 kimyasala gelince;

  • 1’i pestisit olarak kullanılıyor (bis(2,2,6,6-tetramethylpiperidini-4-y) decanedioate)
  • 2’si PFAlara giriyor. (Genelde yapışmaz tavalar ve su geçirmez kumaşların üretiminde kullanılan metil perfloroundekanoat; 2-perflorodesil etanoik asit) 
  • 10’u plastikleştirici olarak kullanılıyor. (örn. Sumilizer GA 80 – gıda ambalajında, kağıt tabaklarda, küçük ev aletlerinde kullanılır) 
  • 2’si kozmetikte kullanılıyor.
  • 4’ü yüksek üretim hacimli (HPV) üretim kimyasalıdır.  
  • 37’si ise kaynakları veya kullanım alanları hakkında ya çok az bilgi var, ya da yok. (örneğin, koku ve boya üretiminde kullanılan 1- (1-Asetil-2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-il) -3-dodesilpirrolidin-2,5-dion — bu kimyasal o kadar az biliniyor ki şu anda kısaltması yok – ve (2R0-7-hidroksi-8- (2-hidroksietil) -5-metoksi-2-, 3-dihidrokromen-4-on (Kısaltma: LL -D-253alpha)

Örneğin, tespit edilen kimyasallardan biri olan  LL-D-253alpha(2R0-7-hydroxy-8-(2-hydroxyethyl)-5-methoxy-2-,3-dihydrochromen-4-one) olarak biliniyor. Bu bileşik hakkında bilinen o kadar az ki, ticari olarak bir kullanımı bile bilinmiyor.

EPA Kimya Endüstrisini Daha Ciddi Denetlemeli

“Birçok kimyasalın kaynağını veya kullanımını belirleyemememiz oldukça endişe verici. EPA kimya endüstrisindeki, kimyasal bileşikleri ve kullanımlarını standardize ederken çok daha iyi bir performans sergilemelidir. Ayrıca otoritesini kullanarak, sağlığa tehlikeli olabilecek potansiyel tehlikeleri değerlendirerek, pazarda risk teşkil edebilecek bu kimyasalları kaldırmalıdır,” diyor Woodruff.

Araştırmanın yardımcı yazarı Dimitri Panagopoulos Abrahamsson, kimyasal üreticilerin, kimyasallardaki analitik standartlara dair bilgileri sağlarken daha şeffaf olmaları gerektiğini belirtiyor. Bu standartlar, araştırmacılara üreticilerden gelen saf kimyasalları kıyaslamayı sağlasa da maalesef bu bilgi her zaman ulaşılır değil.

“Bu yeni teknolojiler insanlarda daha fazla kimyasal tespit etmede gelecek vadediyor. Ancak çalışma bulgularımız, kimyasalların varlığını doğrulayabilmemiz ve toksisitelerini değerlendirebilmemiz için kimyasal üreticilerinin analitik standartlar sağlaması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyor,” diyor Dimitri.

Araştırma bu kimyasalların potansiyel tehlikelerine ilişkin bir iddia bulunmuyor. Bu çalışmadan alınacak fikir, çevre ve insanlarda gözlenen kimyasallara dair üreticilerin daha ciddi düzenleyici önlemler alması gerektiğini vurguluyor.

http://ucsf.edu/news/2021/03/420061/ucsf-study-finds-evidence-55-chemicals-never-reported-people

Araştırma Environmental Science and Technology dergisinde yayınlandı.

Kaynak
NewAtlas
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu