İlginç BilimKimyaMakaleler

Hidrojen Sülfürün Hidrojen Bağı Yapabileceği Keşfedildi

Bilim insanları hidrojen sülfürün aynı su molekülleri gibi hidrojen bağı yapabileceğini buldu. Nobel ödüllü bilim adamı Linus Pauling‘in düşüncesine göre ,katı haldeki H2S, H2O’ya göre temelde farklıydı. Ama yeni bulgular Pauling’in düşüncesinin aksini ispat eder nitelikte gözüküyor.

Pauling yazdığı kimya kitabı  Kimyasal Bağın Doğası’nda (The Nature of the Chemical Bond) buz haldeki suda hidrojen bağları varken, katı hidrojen sülfür yapısında van der Waals etkileşimleri olduğunu belirtmişti. Önceleri bu etkileşimin kovalent bağlar arasındaki elektron yoğunluğu paylaşımına benzediği belirtilse de, sonra van der Waals etkileşiminin dipoller arasındaki saf  elektrostatik etkileşimler olduğu görülmüştü.

Credit: © Wiley-VCH

Aslında Pauling katı H2S ‘ün buz halindeki katı görünümün çok farklı görünmesinden yol çıkarak bu sonuçlara varmıştı. H2S normalde 12 diğer molekülle sarılırken, buz halindeki su sadece 4 komşuya sahipti.

Fakat çok düşük sıcaklıklarda hidrojen sülfür aynı su gibi dimerleşiyor. Hindistan Bilim Enstitüsü’nden Elangannan Arunan  ve arkadaşları , aynı suyun katı halinde olduğu gibi , çürük yumurtaya kokusunu veren hidrojen sülfüründe hidrojen bağları yaptığını buldu.

3 K’de(–270°C),  kaydedilen mikrodalga spektrasında hidrojen sülfürün hidrojen bağı yaptığına dair ilk kanıt elde edildi. Araştırmacılar ,bir moleküldeki hidrojen atomunun, komşu sülfür atomuna öngörülen birleştirilmiş atomik yarı çaplarından daha yakın olduğunu gösterdi. Ayrıca iki atom neredeyse liner bir şekilde hizalandığından, hidrojen bağı olduğunu gösteriyor. Arunan’ın ekibi bulgularını teorik hesaplamalarla doğruladı.

Referanslar:

A Das et alAngew. Chem., Int. Ed., 2018, DOI: 10.1002/anie.201808162

Kaynak : https://www.chemistryworld.com/news/hydrogen-sulfide-surprises-as-its-discovered-to-have-hydrogen-bonds/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hidrojen Sülfürün Hidrojen Bağı Yapabileceği Keşfedildi Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.