Astronomiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

TESS Uzay Teleskopu Dünya Boyutunda, Yaşanabilir İlk Ötegezegeni Buldu

NASA’nın efsane uzay teleskopu Kepler’in veliahtı olan, TESS uzay teleskopu bugüne kadar yaptığı, en önemli buluşunu yaptı. TESS uzay teleskopu yıldızının yaşanabilir bölgesinde yani, sıvı halde su bulundurabilen ve Dünya büyüklüğünde bir dış gezegen keşfetti.

TOI 700 d adı verilen dış gezegen yıldızının yaşanabilir bölgesinde yer alan bir avuç gezegenden biridir. Bunlara TRAPPIST-1 sistemindekiler dahil.

Kepler uzay teleskopuna göre , TESS uzay teleskopu % 30 ila % 100 daha parlak yıldızları çalışabiliyor ve gökyüzünün 400 kat daha büyük bir kısmını görüntüleyebiliyor. Bu sayede güney göğünün tümünü görüntüledi.

18 Nisan 2018’de Space X Falcon  9 roketiyle Cape Canaveral Hava Üstü’nden fırlatılan TESS eliptik ay rezonans yörüngesinde yer aldığında, 108,000 ila 375,000 km yükseklikte geziniyor. Dünya’nın etrafını 13,7 günde  dolanıyor ve Ay’ın yörüngesine 37 derecelik eğimde duruyor. Bu sayede uzay gemisi daha az düzeltmeyle stabil kalarak, teleskopun 4 kamerasının Güneş veya Dünya’dan bir parlama olmadan görüntüleme yapmasına imkan veriyor.

Bu dış gezegen 101,5 ışık yılı uzaktaki TOI 700 adı verilen soğuk M cüce yıldızının etrafında dönüyor. Bu sistemdeki dış gezegenlerden biri Dünya boyunda, diğeri ise Dünya’dan 2,6 kat daha büyük ve bir gaz devi olabilir. TESS tarafından yapılan bu keşifleri , NASA Spitzer uzay teleskopuyla da onayladı.

TOI 700 d ‘nin Bir Yılı 37 Gün Sürüyor

TOI 700 d ise en dışta ve yaşanabilir bölgede olan tek dış gezegendir. Bilim insanları bu gezegenin Dünya’dan % 20 daha büyük olduğunu ve 37 günde bir yıldızının etrafını döndüğüne inanıyor. TOI 700 sisteminin gelgitsel olarak kilitlendiğine inanılıyor. Yani bir yüzleri sürekli yıldıza dönük ve sürekli gün ışığı alıyor. Parlak ve yakın olan yıldız herhangi bir tutuşma görülmüyor yani etrafındaki cisimler iyi görünüyor.

Bilim insanları açısından TOI 700 d’nin koşullarını tam olarak bilmenin bir yolu olmasa da ancak bazı mantıklı tahminlerde bulunabiliyorlar. Gezegenin boyutu ve yıldızının karakteristikleri rehber alınarak 20 potansiyel ortam simülasyonu yapıldı. Bu modellerden birinde Mars benzeri okyanuslarla kaplı, karbondioksit zengini atmosferi olabileceği gösterildi.

Kaynak: https://newatlas.com/space/nasas-tess-earth-sized-planet-habitable/

https://www.space.com/nasa-tess-first-earth-size-habitable-exoplanet-toi-700d.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu