Sorting by

×
Bilimİklim DeğişimiJeolojiÜtopya

Sibirya’nın Kuzeyinde Toprakta Dev Bir Delik Ortaya Çıktı

rusyada dev çukur-gerçek bilim

Sibirya’nın en ırak bölgelerinden birinde dev bir çukur keşfedildi. Dünyanın sonu adı da verilen bölgede bilim adamlarından oluşan bir ekspedisyon ekibi incelemeye başladı. Rusya’nın en kuzey bölgelerinden biri olan bölge Grönland’a oldukça yakın. Dipsiz kuyu 80 metre genişliğinde ve muhtemelen sıra dışı bir termal bir olay nedeniyle oluştu. Kraterin 2 yıl öncesinde oluştuğu düşünülse de nasıl oluştuğu bilinmiyor. Rusya Afet Bakanlığı ve ve Rusya Bilimler Akademisi’nden yetkiler MI-8 helikopterleriyle yola çıkarak çukurdan olabildiğince su-hava ve toprak numunesi toplamaya çalışacak. Bovanenkovo gaz bölgesine 30 km uzakta olan olan krater Rusya’nın kritik petrol ve gaz yatakları (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug) oldukça yakın.

700 km’lik alan boyunca permafrost adı verilen donmuş toprak bölge arkeolojik açıdan büyük önem taşıyor. Çünkü bu bölgede tüylü mamut iskeletleri bulundu .

Bölgede bu kadar büyük bir çukurun açılmasına neyin ne olduğuna ilişkin UFO’lardan başka varlıklara kadar pek çok gülünç iddia olsa da bu bölede tuz ve gaz karışımından dolayı global ısınma kaynaklı bir yer altı patlamasının muhtemel olduğu düşünülüyor.  Ayrıca kraterin etrafındaki toprağın bu şekilde fırladığı da düşünülüyor. Afet Bakanlığı’nın konuşmacısı, “kesinlikle bu meteor değil. Henüz detay yok,” diyor.

Teoriye göre yer altı gazları yandı ve patladı. Global ısınma ile permafrost erimeye başladı ve büyük oranlarda doğal gaz salındı bu aynı şişe kapağını açılması gibi bir etki gösterdi. Yamal bölgesindeki araştırmanın sonucu bilim insanları tarafından verilene kadar kesin bir şey söylemek mümkün değil gibi gözüküyor.

Yeni Not: Rusya’da bulunan gizemli deliğin global ısınmayla alakalı olduğuna ilişkin görüşler artmakta. Deliğin eriyen permafrost toprağın çökmesiyle düşünülüyor.

article-2696953-1FB9ABD300000578-99_964x699

water

Kaynak : RT

http://youtu.be/2kMs05VaOfE

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu