BilimTeknoloji HaberUzay-ZamanVideobilim

GPM Uydusu Sayesinde Hava Tahminlerinde Yeni Çağ Başlıyor

2005’den beri NASA ve Japon Uzay Ajansı(JAXA) tarafından geliştirilen yeni uydu GPM,  tüm dünyayı haritalayarak , yağmur ve kar ve fırtına sistemlerini neredeyse eş zamanlı olarak ölçmek için tasarlandı. Global Yağış Ölçümü(The Global Precipitation Measurement –GPM) çekirdek gözlemevi yıllardır geliştirilen bir proje ve 27 Şubat’ta uzaya fırlatılacak.

Diğer uydularla bağlantı içinde olacak uydu, dünyadan 407 km yüksekte ve ekvatora 65 derece eğik şekilde hareket edecek. Uydu bu sayede her üç saatte bir gezegenin her hangi bir yerindeki yağmur ve karın yakın gerçek zamanlı gözlemlerini verecek. Bu sayede dünyadaki yağış oranları hakkında daha kapsamlı bilgi alınabilecek. Ayrıca bu sayede yağış oranlarının belirlenmesi zor olan yüksek ve ıssız bölgelerde yağış oranları tespit edilebilecek.

Aslında bu GPM görevi 1997’ de ilk gönderilen tropik yağışları ölçen uydunun halefi niteliğinde. Daha önce gönderilen TRMM (Tropikal Yağış Ölçüm Görevi) uydusu sayesinde ekstrem hava durumları  hakkında önemli gelişmeler sağlanarak, tropikal fırtınalar hakkında bilgi edinildi.

.GPM uydusunda daha önce gönderilen uydudaki örnekleme metodu kullanıldı. Uydu mikrodalga radyometre ile donatılıp, yağmur ve kar yağışındaki yoğunluk ve miktarı ölçmeye yarıyor. Ayrıca bu sistemin dual-frekanslı radar taşıyarak, bulutlardaki parçacık sistemlerini ve her bulut tabakasının hayli detaylı verilerini yollayabiliyor.

Ayrıca bu GPM uydusunda ilk kez kullanılan teknoloji harikası bir sensör sayesinde kar yağışı ve hafif yağmur uzaydan doğrudan tespit edilebilecek. Yağış gözlenmesi açısından çok önemli bir teknolojij adım olan bu gelişme sayesinde kar gibi yağış çeşitleri anlaşılarak gerçek bir global gözlem sistemi yaratılmış olacak. Çünkü normalde kör nokta adı verilen ve yüksek bölgelerde olan bu yağışlar kolaylıkla tespit edilemiyor.

Bu sistem sayesinde dünyada yağış seviyelerindeki değişmeler gözlenerek global su döngüsü takip edilerek tarım açısından önemli faydalar sağlanabilecek. Bununla beraber gelen fırtınalar ve seller hakkında daha önceden önlem alınabilecek. Bu sayede tahliye ve insan kaybı minimize edilebilecek.

Uydu fırlatılmadan önce son kontroller yapıldı ve bütün sistemler açık hale getirildi.

Uydu fırlatıldıktan 60 gün sonra veri toplamaya ve internet üzerinden dağıtmaya başlayacak. Bakalım uydunun verileri hava tahmin raporlarında iyileşme de sağlayabilecek mi?

Kaynak : gizmag

nasa uydusu hava tahmin-gerçek bilim

 

nasa-gpm-1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.