AstronomiFizikMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Evrenin Genişleme Hızına İlişkin En Kesin Ölçüm Yapıldı

BOSS
Bilim insanları evrenin genişleme hızının şimdiye kadar yapılmış en iyi ölçümünü yaptı.

Elde edilen sonuçlar ise şöyle;

  • Evren 10.8 milyar önce genişlemeye başladı ve her 44 milyon yılda bir % 1 genişliyor.
  • Evren geçen son 5 milyar içinde karanlık enerjiden dolayı daha hızlı genişlemeye başladı.
  • Bilim insanları evrenin genişlemesini % 2 doğrulukla ölçebileceklerini iddia ediyorlar.
  • Ekip galaksiler arası hidrojen gazı bulutlarını kullanan tekniği kullanıyor.
  • Galaksiler arası gaz uzak kuasarların ışığını absorbladığından (emdiğinden) görülebiliyor.
  • Kuasarların spektrumları araştırılırken, astronomlar kuasarlardan yayılan ışığı görerek, bu ışık dünyaya ulaşana kadar neler olduğunu gördü.

karanlık madde

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırmasında (Sloan Digital Sky Survey – SDSS) kuasarlar ve galaksilere arası gaz metodu birlikte kullanılarak evrenin genişleme hızı ölçüldü.

140,000 uzak galaksi incelenerek, devasa galaksilerin merkezindeki en parlak bölgeler yani evrenimizin dörtte biri incelendi.

Gaz bulutları üç boyutta haritalanarak, farklı boyutlardaki gaz blokları parlak kuasarların ışıkları farklı renklendirildi.

Astronomlar sonradan her hidrojen parçasından gelen ışığı ölçerek evrenin  nasıl genişlediğini gösterdi. Bu öncülük eden teknik hidrojen gazının en büyük muhtemel boyutta dağılımını göstermekte kullanılıyor.

Portsmouth Üniversitesi Kozmoloji ve Gravitasyon Enstitüsü’nden Dr Matthew Pieri,

‘ Bir yıldan öncesinde bu tekniği denedik ve işe yaradığını gördük,” diyor.

‘Artık iki kat daha fazla verimiz var . Bu sayede % 2 gibi kayda değer bir hassaslık elde ettik. Artık sanki bir ağacın yaş halkalarını sayar gibi evrenin yaşını sayabiliyoru.

Ayrıca evrenin geçen son 5 milyar içinde karanlık enerjiden dolayı daha hızlı genişlemeye başladığını belirtiyor. Bilim insanları uzun süredir karanlık enerjinin doğasını açıklamaya çalışıyor.

Bilim insanları Kozmik Mikrodalga Arkaplanı’ ndan daha iyi ölçtüklerini belirtiyorlar.

Dr. Pieri ve meslektaşı Prof. Bob Nichol uluslararası Boss (Baryon Oskilasyon Spektroskopik Araştırması) ekibine üyeler. Daha önceki çalışmalarda BOSS’dan alınan spektra  kullanılsa da BAO ölçütünde % 1 doğruluk elde edilebilmişti.  Fakat kızıla kaymanın ötesinde 0,7 (7 milyar yıl uzaklıkta), galaksiler soluklaşıyor ve görülmesi oldukça zor oluyor.  Fakat tabi veriler BOSS ile tespit ediliyor.

‘ Evrenin genişleme hızını ölçmenin anahtarı karanlık enerjinin doğasını yani evrene 6 milyar yıldan baskın olan gücü ölçmekten geçiyor,’ diyor Prof. Nichol.

Astronomlar evrenin yaratılmasından sadece ¼ zaman geçmişken, karanlık enerjiye dair en önemli genişleme verileri elde edilebilir.

Kaynak : Daily Mail UK

evrenin genişlemesi

Araştırma Referansları :

  1. Andreu Font-Ribera, David Kirkby, Nicolás Busca, Jordi Miralda-Escudé, Nicholas P. Ross, Anže Slosar, Éric Aubourg, Stephen Bailey, Vaishali Bhardwaj, Julian Bautista, Florian Beutler, Dmitry Bizyaev, Michael Blomqvist, Howard Brewington, Jon Brinkmann, Joel R. Brownstein, Bill Carithers, Kyle S. Dawson, Timothée Delubac, Garrett Ebelke, Daniel J. Eisenstein, Jian Ge, Karen Kinemuchi, Khee-Gan Lee, Viktor Malanushenko, Elena Malanushenko, Moses Marchante, Daniel Margala, Demitri Muna, Adam D. Myers, Pasquier Noterdaeme, Daniel Oravetz, Nathalie Palanque-Delabrouille, Isabelle Pâris, Patrick Petitjean, Matthew M. Pieri, Graziano Rossi, Donald P. Schneider, Audrey Simmons, Matteo Viel, Christophe Yeche, and Donald G. York. Quasar-Lyman α Forest Cross-Correlation from BOSS DR11: Baryon Acoustic OscillationsJournal of Cosmology and Astropartical Physics, 2014; (submitted)
  2. Timothée Delubac, Julian E. Bautista, Nicolás G. Busca, James Rich, David Kirkby, Stephen Bailey, Andreu Font-Ribera, Anže Slosar, Khee-Gan Lee, Matthew M. Pieri, Jean-Christophe Hamilton, Michael Blomqvist, William Carithers, Daniel J. Eisenstein, J.-M. Le Go, Daniel Margala, Jordi Miralda-Escudé, Adam Myers, Pasquier Noterdaeme, Nathalie Palanque-Delabrouille, Isabelle Pâris, Patrick Petitjean, Nicholas P. Ross, Graziano Rossi, David J. Schlegel, David H. Weinberg, and Christophe Yèche. Baryon Acoustic Oscillations in the Lyα forest of BOSS DR11 quasarsAstronomy & Astrophysics, 2014; (submitted)
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.