Sorting by

×
BilgisayarFizikİlginç BilimMakalelerNanoteknoloji

Dünyanın En Küçük Büyüteci Sayesinde Atomların Arasındaki Bağlar Görüntülenebilecek

Bilim insanları yüzlerce yıldır ışığın dalga boyundan daha küçük dalga boyuna odaklanamayacağına inanırlardı, yani metrenin milyonda birine. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde yapılan yeni bir araştırmada dünyanın en küçük büyüteci yapıldı. Yani tek bir atomun dalga boyuna odaklanarak, ışığı milyar kez daha kesin bir şekilde odaklıyor.

İspanya’dan bilim insanlarının da işbirliğiyle dünyanın en küçük optik çukurunu yapmak için yüksek iletkenlikte altın nano parçacık kullandı. Bu optik delik o kadar küçük ki, içine ancak bir molekül sığabiliyor. Piko boşluk adı verilen bu boşluk, tek bir atomun boyutunda altın nanoparçacığın boşluğuyla bir milyarda birinden daha küçük ışığı hapsedebiliyor. Science dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, bu sayede ışık ve madde etkileşimine dair yeni yollara yol açacak. Ayrıca bu boşluğun içinde yeni tarzda kimyasal reaksiyonlara gidilebilir, böylece yeni sensörler üretilebilir.
Araştırmacılara göre tek bir atomun ürettiği nanoyapıların kontrolü oldukça zorlayıcı. “Numunelerimizi -260°C kadar soğutuyoruz ki, altın atomlarını donduralım, “diyor araştırmanın başyazarı Felix Benz. Araştırmacılar piko-boşluklar yaratmak için numunelere lazer ışının yansıttılar, bu sayede tek bir atomun eş zamanlı hareketini izleyebildiler.

“Modellerimizde her bir atomun aynı ufak çubuklar gibi çıkıntı yapmasını hedefledik ve elektrik yerine ışık odakladık,” diyor Prof. Javier Aizpurua.

“Deneylerimizde her bir tek altın atomu aynı küçük metalik rulman bilyeleri gibi davranarak, çevredeki elektronlara ilettiler ve çekirdeğin etrafındaki elektronların kuantum davranışından farklı davrandılar,” diyor Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı’ndan Prof. Jeremy Baumberg.

Bütün bu bulgular yeni ışık katalize kimyasala reaksiyonlar açısından tümüyle yeni bir alan açarak, kompleks moleküllerden daha küçük bileşenler yapılmasına imkan tanıyacak. Ayrıca bu sayede yeni opto-mekanik depolama cihazları yapılabilecek. Bilgi moleküler titreşim olarak depolanacak ve bilginin okunup yazılmasına imkan tanınacak.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161110151314.htm

Referans:

  1. F. Benz, M. K. Schmidt, A. Dreismann, R. Chikkaraddy, Y. Zhang, A. Demetriadou, C. Carnegie, H. Ohadi, B. de Nijs, R. Esteban, J. Aizpurua, J. J. Baumberg. Single-molecule optomechanics in “picocavities”. Science, 2016; 354 (6313): 726 DOI: 10.1126/science.aah5243

atom-buyuteci

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu