Sorting by

×
İlginç BilimPsikolojiTıp ve Sağlık

Yoga Prostat Kanseri Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltabiliyor

Bugüne kadar birçok araştırma, yoga yapmanın depresyonla, sırt ağrısıyla mücadeleye katkıda bulunduğunu, hatta astım hastalarının solunum sorunlarını hafifletme gibi birçok rahatsızlıkta olumlu etkisi olduğunu göstermişti. ABD’de yapılan yeni bir araştırma ise yoganın bir başka faydasının daha olduğunu ortaya koydu. Pensilvanya Üniversitesi’nden bilim adamları, haftada iki kez yoga yapmanın radyoterapi gören prostat kanseri hastalarında yorgunluk, cinsel işlev bozukluğu ve idrarını tutamama gibi kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu, dolayısıyla erkeklerin yaşam kalitesini yükselttiğini belirledi.

Bilim adamlarının araştırmasına 6-9 hafta radyoterapi önerilen 50 prostat kanseri hastası katıldı. Hastaların yarısı haftada iki kez 75 dakikalık yoga dersi aldı.

Araştırma başladığında tüm hastalarda kanser tedavisinin yan etkileri benzerdi.

Ancak haftalar geçtikçe yoga dersi almayan grubun diğer gruptan daha yorgun hissettiği saptandı. Ayrıca yoga yapmayan gruptakilerde cinsel işlev ve idrar bozukluğunun diğer gruba nazaran arttığı da görüldü.

Bununla beraber yoga yapan hastaların kendilerini çok daha iyi hissettiği tespit edildi.

Araştırmaya imza atan bilim adamlarından Dr. Neha Vapiwala, yoga yapmanın pelvik kaslarını güçlendirdiğini belirtti. Bilim adamı, pelvik kaslarının güçlenmesinin cinsel işlev ve idrar işlevlerinin korunmasını sağladığını vurguladı.

Araştırmanın sonunda bilim adamları, onkologlara kanser tedavisi gören erkek hastalara yoga önermesi tavsiyesinde bulundu.

http://www.redjournal.org/article/S0360-3016(17)30744-7/abstract

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yoga Prostat Kanseri Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltabiliyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu