Sorting by

×
BiyolojiDeneyselİlginç BilimTıp ve Sağlık

Kahvaltıdan Önce Spor Yapmanın Faydası Ortaya Kondu

Yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıdan önce egzersiz yapmak , insülin tepkisini geliştirerek tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltıyor. Kilolu ya da obez iseniz tip 2 diyabet veya kardiyovasküler hastalık geliştirme riskiniz yüksektir. Bu yüzden kilo problemi olanlar için egzersiz yapması tavsiye edilir. Her ne kadar egzersiz tavsiye edilse de; iş, aile derken çoğumuz sporu atlarız.

Yeni yapılan araştırma ise egzersizin saatinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

İnsülin ne işe yarar?

Kan şekeri ve Pankreastan insülin salımı (Designua/Shutterstock)

İnsülin vücuttaki şeker miktarını yöneten bir hormondur. İnsülinin ana etkilerinden biri, yemekten sonra kan ile şekerin kaslara taşınmasını sağlar ve onların depolanmasını sağlayarak, sonradan bir tür enerji yakıtı olarak kullanılmasını sağlar.

İnsanlar genel olarak yeterince egzersiz yapmadığından enerji alımını yeterli yönetemediğimizden obez oluyor ve dolayısıyla vücutları da daha fazla insülin üretiyor. Yani insüline karşı hassasiyet azalıyor. İnsülin direncinin artmasıyla tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski giderek artar.  

Egzersiz yapmanın en iyi sağlık faydalarından biri insülin duyarlılığını arttırması ve kan şekerimizi daha iyi kontrol etmemizi sağlamasıdır. Yeni yapılan araştırmayla egzersiz ve yemek arasındaki insülin tepkisi daha da açıklığa kavuşuyor.

Araştırmada 6 hafta boyunca , haftada 3 kez 50’şer dakika bisiklet sporuna karşı insülin tepkisi incelendi. Bir grupta kilolu veya obez erkekler alınarak kahvaltı öncesi aç karna bisiklet sürdürüldü. Sonuç olarak, insülin duyarlılığının arttığı görüldü. Yani böylece daha az insülinle kan şekerini seviyelerini kontrol edebilirler .

İşte bu sayede tip 2 diyabete yakalanma olasılığının düştüğü de belirtiliyor. Fakat kahvaltıdan sonra aynı egzersiz yapıldığında, insülin tepkisinin gelişmediği görüldü.

Ayrıca kahvaltıdan önce egzersiz yapan erkeklerin diğer gruptaki erkeklere göre 2 kat fazla yağ yaktığı gözlendi. İşte bu yağ yakmadaki artış sağlığa faydasının olduğunu gösteriyor.

Bu Egzersizle Daha Fazla Kilo Vereceğinizi Sanmayın !

Genelde aç karna egzersiz yapımının yağ yakmayı ve kilo kaybını arttırdığına dair bir kavram yanılgısı var. Fakat kilo kaybı enerji dengesinde önemli bir faktördür. Yiyecekler ve içecekler tarafından alınan enerji vücuda egzersiz yardımıyla yayılır.

Ayrıca 24 saatlik süreçte kahvaltıyı atlayarak egzersiz yapıldığında, egzersiz yaparak kahvaltı yapmaya göre daha fazla negatif enerji yaratabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Bununla beraber bu yeni araştırmada , kahvaltı öncesi ve sonrası yağ yakma farklı olsa bile kilo kaybının birbirine yakın olduğunu ortaya koydu. Yani yağ yakma artsa da, daha fazla kilo verilmiyor.  Tabi bunlar alınan enerji dengesine yani, alınan enerjiye de bağlıdır.

Şimdi bu araştırmayı kadınlarda tekrarlamak önem kazanacak. Egzersizin benzer etkiler yarattığı görülürse; hem erkekler, hem de kadınlar için kahvaltı sonrası egzersizin yağ yakımını azalttığı söylenebilir.

Ayrıca bu araştırma orta yoğunlukta egzersiz için(bisiklet ve jogging) yapıldığından , yüksek yoğunluklu egzersiz ya da ağırlık kaldırmaya uygulanamaz.

Bu son araştırma kahvaltıdan önce yapılan egzersizin daha sağlıklı olabileceğini öneriyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-why-it-s-better-to-exercise-before-breakfast

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu