Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilim

Yenilenebilir Enerji Pahalı Mı?

Son birkaç hafta içinde, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının perakende elektrik fiyatlarında artışa yol açıp açmadığı sorusu üzerine enerji uzmanları arasında bir tartışma gündeme geldi. Tartışma, Çevresel İlerleme Başkanı ve Kaliforniyalı Vali adayı Michael Shellenberger’in sorduğu bir makaleden kaynaklanıyor: Güneş ve rüzgar çok ucuzsa, elektrik neden bu kadar pahalı oluyor?

Makale, yenilenebilir enerji ve elektrik fiyatlarının artırılması arasındaki nedensel bir ilişkiyi tartışmak için Kaliforniya, Almanya ve Danimarka gibi yenilenebilir ağırlıklı yerlerde elektrik fiyatlarına baktı. İnternetteki enerji kazanımları, Shellenberger’in argümanında delikleri yumuşatmaktadır. Teller ve direkler gibi elektrik dağıtım ekipmanlarının maliyeti ve diğer düzenleyici ve sübvansiyon farkları gibi karıştırıcı faktörleri göz ardı ediyordu.

Robert Fares’in makalelerinin birinde, Teksas’ın enerjisinin yüzde 18’ini rüzgar ve güneş enerjisinden aldığı ve geçen yıl ABD’nin ortalamasının oldukça altında kalan elektrik fiyatlarının düştüğünü görülmüştür. Shellenberger’in argümanına diğer iyi cevaplar ise, Austin Üniversitesi’nden Austin araştırma üyesi Joshua Rhodes ve Spark Library kurucularından Alex Gilbert tarafından yayınlandı.

Shellenberger’in başlattığı tartışmanın en iyi yanıtlarından biri, Guelph Üniversitesi’nde doktora yapan araştırmacı Abhilash Kantamneni’den gelmiştir. Abhilash Kantamneni Amerikalıların elektrik için ne kadar para ödediklerini, elektriklerinin nereden geldiğini ve fiyat ve tedarik karışımlarının zamanla nasıl değiştiğini görmelerini sağlayan inanılmaz bir etkileşimli grafik oluşturdu.

Kantamneni, “ABD’deki güneş ve rüzgarın mevcut şebeke penetrasyon seviyelerinde, güneş ve rüzgarın, elektrik maliyetlerinin yükselmesinden sorumlu olduğunu gösteren yeterli kanıt yok” demiştir.

Kaynak:

Daha Fazla Göster

Sedat Emir

Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü, Fizikokimya anabilim dalında doktora öğrencisiyim. İlgi alanlarım; Kimya, Enerji, Enerji Depolama, Yenilenebilir Enerji, Organik Kimya ve Fizikokimya. Daha yaşanılabilir, bilgi ve sevgi dolu bir dünya için bilimsel çalışmalarım/çalışmalarımız devam etmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yenilenebilir Enerji Pahalı Mı? - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Yenilenebilir Enerji Pahalı Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu