BiyolojiTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Yeni Lazerle Akan Kandaki Tümörlü Hücreler Öldürülebiliyor

Arkansas Üniversitesi’nden bilim insanları, deri üzerinden lazerle kanser hücrelerini izleyerek  öldürmeyi başardı.

‘Aynı zamanda tümüyle non-invazif olan bu metotla metastazı da önemli derecede engelleme potansiyelimiz var’, diyor araştırmanın yazarlarından Vladimir Zharov. Araştırma  Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

 Burda asıl amaç kanser hücrelerini metastaz olmadan önce  öldürerek, vücuda yayılmasını engellemek. Böylece kanserin birincil ölüm nedeni yani metastaz engellenebilir. 

Dolaşımdaki tümör hücrelerime lazer ışını verildiğinde, sağlıklı hücrelerden daha fazla enerji absorbladıklarından, genişleyerek çöküyorlar.

“Lazerlerin kullanılmasıyla hastalık teşhisi ve tedavisinde aşama atlandı. Buna rağmen, bu lazerler çok büyük olduğundan hücresel boyutta çoğu medikal uygulama yapılamıyordu,”diyordu Zharo 2017 ‘de verdiği demeçte.

Ve sonuçlar oldukça umut verici:  “Bir hastada tümör hücrelerinin %96’sını yok etmeyi başardık,” diyor Zharov.

Zharov bu lazerin türünü ilk örneği olmasa da insanlarda denenen ilk lazer olduğunu belirtiyor. Hatta daha öncesinde Michigan Üniversitesi’nde bileğe bağlanan bir model de geliştirildi.

Öte yandan bu aletin diğer bir avantajı da, saatte 1 lt kan tarayabilmesidir. Bu da cihazı diğerlerinden baya hızlı yapıyor.

Yazı futurismde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu