Sorting by

×
FizikMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Bilim İnsanları, Elektrikli Plazma Jet Motoru Üretti

Günümüzde pek çok taşıt halen fosil yakıta ihtiyaç duyuyor. Özellikle jet motorları sera gazı emisyonu ve hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarının en büyük kaynaklarından biridir. İşte Wuhan Üniversitesi  Teknoloji Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar, mikrodalga hava plazmaları kullanan yani bir çeşit elektrikli jet motoru prototipi geliştirdi.

Mevzu bahis motor AIP Advances dergisinde tanıtıldı.  

“Çalışmamızda en büyük motivasyonu; arabalar,uçaklar gibi araçların fosil yakıtlarla çalışan motorların ürettikleri sera gazlarından kaynaklanan global ısınma problemlerini çözmeye yardım ederek bulacağız. Bizim jet motoru tasarımımızda fosil yakıtlar olmadığından ve karbon emisyonu üretmeyeceğinden, sera gazı etkileri yaratmayacak ve dolayısıyla global ısınmaya neden olmayacak,” diyor Wuhan Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı  Prof. Jau Tang,

Maddenin katı, sıvı ve gaz hallerinin dışında bir de plazma hali var. Plazma halindeyken, yüklü iyon kümeleri içeriyor. Güneş’in yüzeyi, Dünya’nın parlamasında doğal plazma hali görülebilir. Ayrıca plazma hali üretilerek günümüzde pek çok teknolojide kullanılıyor. İşte araştırmacılar, havayı çok yüksek basınçlarda sıkıştırdı ve mikrodalgayla bu hava akımını iyonlaştırarak plazma jeti üretmeyi başardı.

Ticari Jet Motorları Kadar Güçlü Olacak

Bu metot NASA’nın Dawn uzay aracında kullandığı plazma jet iticiler veya diğer plazma jet iticilere göre büyük farklılıklar içeriyor. Önceki plazma iticilerin güçleri çok düşüktü. Bu nedenle, hava taşımacılığı ya da uzay gemisini atmosferden çıkaracak kadar itiş gücü yaratamıyorlardı. Araştırmacılara göre yeni plazma jet iticiler sadece enjekte hava ve elektrik kullanarak yüksek ısı ve yüksek basınçlı plazma üretebiliyorlar.

Prototip plazma jet cihazı,yüksek basınçlı havanın plazma jete dönüştürülerek, mikrodalga iyonizasyon odasına geçtiği 24 mm çapındaki kuartz tüpün üstüne 1 kg’lık çelik topu kaldırabiliyor. Yani ticari bir jet motoruna yakın güç üretiyor.

Yani daha büyük bir dizi itici ve yüksek güçlü mikrodalga kaynaklar inşa edilebilirse, prototip büyük bir jete dönüştürülebilir. Araştırmacılar, halen bu makinenin verimini istenilen noktaya taşımak için çalışıyor.

“Mikrodalga hava plazmasına dayanan jet motoruna dair elde ettiğimiz sonuçlar, bu tipte bir motorun jet yakıtıyla çalışan jet motorlarına potansiyel bir alternatif olabileceğini gösteriyor,” diyor Tang.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/aiop-ffj050420.php

Referans:

The article, “Jet propulsion by microwave air plasma in the atmosphere,” is authored by Dan Ye, Jun Li and Jau Tang. The article will appear in AIP Advances on May 5, 2020 (DOI: 10.1063/5.0005814). After that date, it can be accessed at http://aip.scitation.org/doi/full/10.1063/5.0005814.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu