Sorting by

×
Fizikİlginç BilimKimyaMakalelerNanoteknolojiUzay-Zaman

Fizikçiler Dünyanın En Küçük Motorunu Üretti

Dublin Trinity College’den teorik fizikçiler ve uluslar arası araştırmacılar dünyanın en küçük motorunu ürettiler. Sadece bir kalsiyum iyonundan oluşan motor, o kadar küçük ki bir araba motoruna göre 10 milyar kat daha küçük.

Trinity Fizik Fakültesi’nden Prof. John Goold’un QuSys grubu tarafından gerçekleştirilen çalışmada, bu inanılmaz küçük motorun arkasındaki bilim açıklanıyor. Physical Review Lettersdergisinden yayınlanan araştırmada rastgele dalgalanmaların mikroskopik makineleri nasıl etkilediği gösteriliyor. Gelecekte bu gibi cihazlar diğer teknolojilerle birleşerek atık ısıyı dönüştürmek ve enerji verimini arttırmak için kullanılabilir.

Tek bir kalsiyum iyonundan oluşan bu motor, elektriksel olarak yüklü olduğundan elektrik alanları kolaylıkla hapsedebiliyor. Bu motorun çalışma prensibi iyonun kendi yapısından kaynaklanan açısal momentumdur.  Lazer ışınlarından gelen salınımlar veya titreşimlerden kaynaklanan ısıyı tuzakta iyonu döndürmek için kullanılıyor.

Bu titreşimler aynı volan(çark) gibi çalışarak motor tarafından üretilen enerjiyi yakalamak için kullanılıyor. Bu enerji kuantum mekaniğinde enerji depoladığı varsayılan kuanta adı verilen ayrı ünitelere depolanıyor.

“Bu volan sayesinde atomik boyuttaki bir motorun gerçek gücünü ölçerek, tek bir kuantanın enerjisini ilk kez yeniden çözebiliyoruz,” diyor Trinity QuSys’nden Dr. Mark Mitchison.

Araştırmacılar volanı temel enerji düzeyinde başlatarak(kuantum fiziğinde en düşük -taban enerjisi) volanın giderek daha da hızlı dönmesini gözlemliyor. En önemlisi de iyonun enerjisi seviyesine ulaşılabildiğinden, fizikçiler enerji birikimine hassas bir şekilde ulaşabiliyor.

Trinity Fizik’ten Yrd. Doç. Dr. John Goold şöyle demeç verdi: ” Bu deney ve teori sayesinde kuantum temelli teknolojilerin enerjilerini araştırmada yeni bir devir başlıyor. Nano ölçekte ısı dağılımının ölçümü; hızlı ve verimli işlem yapmanın dar boğazlarından biridir. Termodinamiklerin nasıl olduğunu anlamak için, bu gibi mikroskopik kurulumlar yapmak, gelecek teknolojiler için çok büyük önem taşımaktadır.”

Bu çığır açıcı deney ise, Almanya Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden Profesör Ferdinand Schmidt-Kaler ve Dr. Ulrich Poschinger liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından yapıldı.

Kaynak: https://phys.org/news/2019-08-physicists-world-smallest.html?

Physical Review Letters

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geleceğin anti yerçekimi sisteminde kullanılmaya aday bir başarı. Konunun uzmanı olarak söylüyorum, öncelikle anti yerçekimi gerçeğini öğrenmeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu