Sorting by

×
KimyaMakalelerMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Yeni Geliştirilen Teknik Sayesinde Gözlüğünüz Artık Buhar Olmayacak

Gözlük kullanan hiçbir kimse, camların buharlanmasından hoşlanmaz ve anti-fog(buhar engelleyici) kullansanız da sürekli yeniden uygulamak gerekir. Yeni geliştirilen kimyasal bir işlem sayesinde polikarbonat lensleriniz buhar olmuyor ve kendi kendini temizleyebiliyor.

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde geliştirilen yeni proseste lens (veya bir plastik yüzey) oksijen plazmasıyla işlem görüyor. Bu hem temizlik , hem de biriktirilecek ince film tabakasının adhezyonunu iyileştirmek için kullanılıyor.

Bu şeffaf film iki tabakadan oluşuyor; bir tabaka silisyum dioksitten, diğer tabaka titanyum dioksit oluşuyor. Bu maddeler atımlı lazer birikimi yöntemiyle plastiğe yerleştiriliyor. Lazer kullanılarak vakum odasında iki tabaka da buharlaştırılıyor. Silisyum dioksit ve titanyum dioksit yukarı doğru hareket ederken, ince bir şekilde plastik substratta biriktiriliyor yani odacığın en üstünde yer alıyor.

Diğer anti-fog kaplamalar gibi kaplama da küçük su damlacıklarına neden olarak, yüzeyde kolayca görülebilen eşdeğer bir film olarak yayılır. Bu filme dokunduğunda sadece 93 milisaniyede buharı yok ediyor.

Yapılan testler kaplanan filmin aşınmaya ve yapışkan bant testine dayanıklı olduğu gösterildi. Ayrıca titanyum dioksit sayesinde, plastiğe ışık geldiğinde kir ve bakteri gibi organik kirleticilerin parçalandığı görüldü. Yani bu yeni lensler sayesinde sürekli antifog kullanmak gerekmeyecek.

Araştırmacılar bu yeni kaplamanın anti-yansıtıcı, anti-fog ve kendi kendini temizleme özelliği olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca üretiminin kolay ve hızlı olduğunu belirtiyor. Bu yeni inovasyon sayesinde maskeyle gözlük kullanımı daha da kolaylaşabilir.  

Kaynak: Nanyang Technological University

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Gözlüklerdeki Buharlanmayı Önleyen Teknik Geliştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu