Sorting by

×
MekatronikTeknoloji Haber

2040′ A KADAR TÜM ARAÇLAR SÜRÜCÜSÜZ GİDEBİLECEK

sürücüsüz arabalar

Sürücüsüz otomobillerin yollarda belirmesi için gereken süre giderek kısalırken, Kaliforniya’ da çoktan robot araçlar resmileşti bile. General Motors’un Cadillac bölümü 2015 yılında kısmen kendi kendine yol alan bir araç geliştirmeyi, on yıl sonra ise sürücüsüz otomobil üretmeyi planlıyor.

Audi ve BMW’de sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışırken, Audi sürücüsüz TT modelinin çalışmalarını Colorado’daki Pikes Peak dağının yollarında yürütüyor.

Toyota Pirius model sürücüsüz aracıyla 500 bin km’ den fazla yol kat etmeyi başaran Google ise sürücüsüz otomobillerin yasal kabul edilmesi için Nevada eyaletine başvurdu. Washington’da bu alanda lobi faaliyetleri yürüten Google’ın, sürücüsüz otomobilleri yaymak istediği diğer bir eyalet Kaliforniya’ da yasayı çıkartarak, başarıya ulaştı. Böylece artık sürücüsüz arabalar özel plaka alarak trafiğe çıkabiliyor.

ABD Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü (IEEE), yayımladığı raporda 2040 yılına gelindiğinde trafikteki otomobillerin yüzde 75′inin sürücüsüz olabileceğini belirtti. Raporda, sürücüsüz otomobillerin yaygınlaşmasıyla , toplum içi yaşayışın, toplumsal altyapıların ve davranışların değişeceği öne sürüldü.

IEEE, gelecekte sürücüsüz otomobillerin trafik lambalarına ihtiyacı olmayacağını ve ehliyetin  ortadan kalkabileceğini belirtti. Dr. Alberto Broggi, sürücüsüz otomobillerin ele geçireceği trafik altyapısını kurmanın çok zor olmadığı görüşünde.

İtalya’nın Parma Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Broggi, 2010 yılında Parma’dan Çin’in Şanghay kentine olan 12.800 kilometrelik yolu kat eden iki sürücüsüz otomobilin test sürüşünde yer aldı.Broggi, bu başarının ardından gelecekte kurulması gereken altyapının çok zorlayıcı olmayacağını düşünüyor.

Wired dergisine konuşan Broggi, “Google otomobilleri son derece detaylı haritalara göre hareket ediyor. Algı teknolojileri ise LIDAR’a (Işık tespiti ve mesafe tayini) dayanıyor. Parma’dan Şanghay’a kadar giden otomobillerde harita yoktu. Algı teknolojileri kameralara dayanıyordu. Kısaca, her iki durumda da araçlar varolan altyapıdan yardım almadı” dedi. Wired, IEEE’nin raporu hakkında görüşlerini almak için Google’la temasa geçti ancak şirket yorum yapmayı reddetti.

IEEE, geleceğe yönelik projeler kapsamında, yaşlılar ve engellilerin daha rahat trafiğe çıkabilmesi için sürücüsüz otomobilleri daha yaygın olmasını istiyor. IEEE araştırmacılarından Azim Eskandarian, “İnsanlar otobüse veya trene binmek için ehliyete gerek duymuyor. Sürücüsüz otomobillerde de araçtaki kimsenin otomobile müdahalesi gerekli olmayacak” dedi.

Türkiye’ de her yıl kazalarda binlerce insanımızı kaybettiğimiz düşünülürse, belki de gelecekte bu teknolojiyle kazaların önüne geçilebilecek.

Kaynak : http://edition.cnn.com/2012/09/18/tech/innovation/ieee-2040-cars/index.html

Daha Fazla Göster

Cansu Akcay

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunu, Fizik 4. sınıf öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu