Sorting by

×
BilgisayarBilimKimyaTıp ve Sağlık

Yaygın Kullanılan Bir Diyare İlacının Otizm Tedavisinde Kullanılabileceği Bulundu

Mevcut ilaçların otizm tedavisinde kullanım olasılığını araştıran bir araştırmada yeni bir tür bilgisayar modellemesi kullanıldı. Elde edilen bulgular arasında yaygın bir ishal(diyare) önleyici ilacın otizm semptomlarını hafifleştirebileceği bulundu.

“Günümüzde otizmdeki temel semptom olan, sosyal iletişim bozukluklarını tedavide henüz onaylanmış bir tedavi yok. Buna rağmen, antipsikotik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan otizmli çoğu çocuk ve yetişkinde yan etkiler veya otizme bağlı eksiklikler görüldü, “diyor Oslo Üniversitesi’nden baş yazar Elise Koch.

Araştırmacılar otizmde yeni tedavi potansiyelleri araştırmak için kompleks protein etkileşimlerini simüle eden bir bilgisayar modeli kullandı. Ağ modellemesi ile otizmle ilişkili proteinler inşa edildi ve mevcut ilaçların bu ağa etkisi modellendi. Elde edilen sonuçlar, bazın moleküllerin otizmin altında yatan nedenlerin etkisini azaltabileceğini işaret ediyor.  

Modelleme tarafından işaretlenen bazı moleküllerin daha önce otizmin gelişimiyle potansiyel olarak ilgili olduğu tespit edilmişti. Örneğin, kadın cinsiyet hormonu progesteron ve sentetik progestin muadili drospirenonun otizm ile ilgili olabileceği ileri sürüldü. Araştırmacılar, progesteronun sağlıklı deneklerde bilişsel performans ile pozitif olarak ilişkili olduğunu öne süren önceki araştırmalara dikkat çekti.

Çalışmada ise en önemli bulgu, bir anti-diare(ishal engelleyici) ilacının  otizm semptomlarında kullanılma potansiyelinin olduğuydu. Loperamid adı verilen ilaç yaklaşık 50 yıldır güvenle kullanılan bir ilaçtır.

Loperamidin aksiyon mekanizması gelecekte potansiyel otizm tedavileri için ipuçları taşıyor. Fakat loperamid beyin-kan bariyerini geçemiyor sadece bağırsaklardaki μ-opioid reseptör aktivitesinde rol oynuyor.

Frontiers in Pharmacology dergisinde yayınlanan makalede, μ-opioid reseptörden yoksun olarak geliştirilen farelerin otizm benzeri semptomlar gösterdiği belirtiliyor. Bu nedenle bu mekanizmayı hedeflemek otizm semptomlarının tedavisinde kullanmak oldukça akla yatkın olabilir.

Araştırmacılar, “Loperamidin, otizm için ilaç olarak yeniden tanımlanmasıyla, otizmle ilişkili sosyal davranışları düzenlemesinin olası olduğunu belirtiyor. Ayrıca, otizmli bireylerde gastrointestinal semptomlar yaygın olduğundan, olumlu gastrointestinal etkileri olabilir,” diyor araştırmada. Araştırma Frontiers in Pharmacology dergisinde yayınlandı.

Kaynak :https://newatlas.com/science/treatment-autism-symptoms-common-anti-diarrhea-drug/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu