Pazartesi , Mart 30 2020
Anasayfa / Bilim / CERN LHC Parçacık Hızlandırıcı İki Katı Kapasiteyle Çalıştırılmaya Başlandı

CERN LHC Parçacık Hızlandırıcı İki Katı Kapasiteyle Çalıştırılmaya Başlandı

CERN Büyük Hadron çarpıştırıcısı(LHC) 3 Haziran 2015 ‘de  10:40 ‘da tam kapasiteyle çalışmaya başladı. 13 TeV (teralelektronvolt) ile daha önceki çarpışmaların iki katından bile fazla güçle çalıştırılmaya başlandı. LHC maksimum 14 TeV güce çıkabiliyor. LHC’nin 3 boyunca çalışması düşünülüyor. Büyük hadron çarpıştırıcısı 14 Şubat 2013’de beri çalışmıyordu. Çağın en büyük buluşlarından biri olan , Standart Model’in en önemli parçası Higgs ‘in tespitiyle CERN’deki çalışmalar büyük önem kazandı.İsviçre-Fransa sınırında bulunan 26,9 km’lik dairesel tünelde karşılıklı iki ışının ışık hızına yakın bir süratte çarpıştırılmasıyla pek çok atom altı parçacık ve egzotik durum GRID adı verilen özel bir internet ağında işleniyor.

CERN LHC’yi en yüksek kapasitelerde çalıştırarak diğer boyutları ve karanlık maddeyi aramak istiyor. Bugüne kadar LHC’de mini kara delikler 5,3 TeV’un altında aranmaktaydı. Fakat kütleçekiminin gökkuşağı ya da diğer adıyla gökkuşağı kütleçekimi teorisine göre bu enerji  oldukça düşük. Yeni model kara deliklerin en azından 9,5 TeV enerji seviyesinde 6 boyutta, 11,9 TeV seviyesinde ise 10 boyutta oluşabileceğini öngörüyor. LHC 14 TeV’a kadar çıkabildiğinden kara deliklerin oluşması için gereken enerji gereksiniminin ulaşılabilir olması muhtemel.

Daha önce yayınlanan bir makalede  9,5 TeV’da 6. Boyuta, 11,9 TeV güçte 10. Boyuta ulaşılabileceği belirtilmişti. 13 TeV ‘da diğer boyutlar ve karanlık madde, anti madde ,süper simetri ve de Higgs bozonun farklı kuvvetleri gözlenebilir.

Karanlık maddenin evrendeki maddenin % 84’ünü oluşturarak galaksileri birbirine bağlıyor. Karanlık maddenin doğası halen bilinmiyor.

Ahmed Farag Ali, Mir Faizal ve Muhammet M. Halil   tarafından Physics Letters B’de yayınlanan yeni bir makalede, belli enerji seviyesindeki minyatür kara delikleri tespit etmek, paralel evrenleri bulmak için esas teşkil ediyor. Mini kara deliklerin tespit, ekstra boyutların varlığını işaret edebilir. Bu sayede sicim teorisi ve buna bağlı modeller ekstra boyutlar olduğu kadar paralel evrenlerin de varlığını destekleyebilir.

CERN’de yeni yapılacak çarpıştırmaların doğuracağı sonuçlar bilim dünyasını heyecanlandırıyor.

cern lhc yeniden

Kaynak : https://home.bt.com/news/world-news/collider-delivering-collision-data-11363984659789

Facebook Yorumları

Bu haber 4528 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dinozorların Yaşadığı Devirde ,1 Gün 23,5 Saat Sürüyordu

Geç Kretas dönemine yani, dinozorların yaşadığı son döneme ait bir deniz salyangozu fosilinden yola çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.