Salı , Haziran 18 2019
Anasayfa / Elektronik / Bomba Dedektörü Yüzük Yapıldı

Bomba Dedektörü Yüzük Yapıldı

Yeni geliştirilen teknoloji harikası bir yüzük, çevredeki bombalar gibi kimyasal tehditleri ve hatta biyolojik tehditleri algılayabiliyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Joseph Wang ve arkadaşlarının geliştirdiği yüzük iki ana parçadan oluşuyor. Elektrokimyasal bir sensör spesifik bileşikleri belirlerken, elektronik devre kartı veriyi işliyor ve kablosuz olarak akıllı telefon veya dizüstü bilgisayara doğrudan aktarıyor. Her ne kadar yüzük dense de, o kadar da küçük bir aksesuar değil açıkcası.

Hem voltammetrik ve kronomamperik ölçümleri bir arada gerçekleştiriyor ve geniş çaplı tehditleri tespit edebiliyor. Mevcut prototip, patlayıcılar ve organofosfat sinir ajanlarını , hem buhar hem de sıvı fazda tespit edebilecek şekilde optimize edilebiliyor.

Araştırmacılar; “ilk kez tümüyle entegre kablosuz devrelerle çalışan multiplex kimyasal sensör platformunun, birkaç farklı güvenlik tehditinde simültane kullanılabileceğini gösterdik. Mevcu çalışma giderek artan giyilebilir teknolojiler alanında artan kullanımı arttıracaktır.”

Araştırma ACS Sensors (American Chemical Society) dergisinde yayınlandı.

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş Pillerinde Yeni Malzemeyle Verim Rekoru Kırıldı

Toledo Üniversitesi’nden fizikçiler güneş pillerinin performansını bugüne kadar ulaşılmamış seviyelere çekere, pillerin kimyasal formülünde ve …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Bomba Dedektörü Yüzük Yapıldı - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.