Tıp ve SağlıkYeni İcatlar

Yaradaki Bakterileri Gösteren El Tipi Cihaz Yapıldı

Özellikle yaraların enfeksiyon kapma olasılığı yüzünden, zararlı bakterilerin gözlenmesi büyük önem taşır. Özellikle açık yaralarda bakteriler görülebilirse, enfeksiyon yayılmadan uygun tedavi ile  yara iyileştirilebilir. MolecuLight i:X adı verilen cihaz bakterileri gerçek zamanlı olarak görüntüleyerek, tedavinin ona göre ayarlanmasını sağlıyor. Doktorlara büyük kolaylık sağlayan cihaz iyileştirme sürecini de hızlandırabilir.

Cihaz yaranın normal ışık altında referans fotoğrafını çekerek başlıyor. Her ne kadar bu fotoğrafta bakteriler görünmese de, bu iyileşme sürecini gösteren bir referans niteliği taşıyor. Işıklar kapatılarak,cihazla yaraya zararsız mor ışık tutularak parlatılıyor. Sağlıklı doku cihazın ekranında yeşil bir ışık yayıyor fakat bakteri oluşumunda kırmızı ışık yayılıyor. Bu cihaz yaranın dış sınırlarını hassas bir şekilde belirleyerek, alanını hesaplayabiliyor ve referans fotoğraf ile zaman içindeki iyileşme sürecinin izlenmesine olanak veriyor.Bu sayede yarada enfeksiyon hızı ve türü kolaylıkla izlenebilir.

Özellikle amputasyon ve iyileşme sürecinde oldukça faydalı olabilir.

Yara Tedavisini 9 Kata Kadar Hızlandırabiliyor

 Ayrıca kontrast ajan veya fiziksel kontakt gerektirmediğinden zararsız bir uygulama olarak görülebilir.

Sadece bakterileri gözlemekle kalmayıp, doktor gereken tedaviye odaklanabilir. Ayrıca hangi bölgelerin enfekte olduğunu bilerek, bölgedeki bakterinin analizini yapmak için swab alabilir.Kanada Toronto’da klinik denemeler başladı ve standart tedaviye oranla ,yaraların 9 kata kadar daha hızlı iyileşmesini sağladığı rapor edildi.

Şimdiden MolecuLight i:X cihazı Kanada ve Avrupa Birliği’nde kullanımı onaylanırken, ABD’de henüz onaylanmadı.

Kaynaklar :  MolecuLight ve  New Scientist

https://newatlas.com/moleculight-ix-bacteria-scanner/52658/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yaradaki Bakterileri Gösteren El Tipi Cihaz Yapıldı - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu