Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Dünyada 1 Milyardan Fazla Yüksek Tansiyon Hastası Var

Dünyada yüksek tansiyon hastalarının sayısının 40 yılda 2 kat artarak 1 milyarı geçtiği belirlendi. İngiliz tıp dergisi The Lancet’de yayımlanan bir araştırma, yüksek tansiyon hastalığının 1975’te özellikle zengin ülkeleri etkilerken yıllar geçtikte durumun değiştiğini ve hastalığa artık daha çok yoksul ve orta gelirli ülkelerde rastlandığını ortaya koydu.

Araştırmada, kan basıncı 140/90 mmHg’nin üzerinde olan yüksek tansiyon hastalarının sayısının 1975’te 594 milyon olduğu belirtildi.

2015’te Güney Asya ve Sahraaltı Afrikası’nda hasta sayısının artmasıyla yüksek tansiyon hastalarının sayısının 1,1 milyarın üzerine çıktığı vurgulandı.

200 ülkeden 19 milyon yetişkinin katıldığı yaklaşık 1500 çalışmanın verilerine dayanılarak yapılan araştırma; Kanada, Birleşik Krallık, Peru ve Singapur’un 2015’te en az yüksek tansiyon hastasının bulunduğu ülkeler olduğunu, bu ülkelerde 5 erkekten 1’inin ve 8 kadından 1’inin hastalığa yakalandığını gösterdi.

Hırvatistan, Macaristan, Slovenya ve Litvanya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde ise 3 erkekten 1’inin, Nijer, Çad ve Mali gibi Batı ve Orta Afrika ülkelerinin çoğunda da 3 kadından 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğu belirlendi.

Araştırma 2015’te yüksek tansiyon hastası 1,1 milyar kişiden 590 milyonun Asya’da, bunların 199 milyonun Hindistan, 226 milyonunun ise Çin’de yaşadığını ortaya koydu.

Araştırmanın başındaki Profesör Majid Ezzati, yüksek tansiyonun kalp-damar, beyin-damar hastalıklarının en önemli nedeni olduğunu, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 7,5 milyon kişinin bu nedenle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Ezzati, ilerde yüksek tansiyon hastalarının sayısının zengin ülkelerdeki gibi azalmasının mümkün olduğunu da vurguladı.

Ancak Ezzati, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2025’e kadar yüksek tansiyon hastalarının sayısının yüzde 25 azaltılması hedefine, az ve orta gelirli ülkelerde tuz tüketiminin azaltılması, meyve ve sebzeye erişimin kolaylaştırılması gibi beslenme konusunda önemli değişiklikler yapılmadan ve hastalığın teşhis ve tedavisinde gelişmeler kaydedilmeden ulaşılamayacağına dikkati çekti.

http://www.francetvinfo.fr/sante/maladie/un-milliard-de-personnes-souffrent-d-hypertension-dans-le-monde_1923381.html#xtor=AL-79-[article]-[connexe]

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu