Alternatif EnerjiMühendislikYeni İcatlar

Mühendisler Bilgisayarlara Isıdan Elektrik Üreten Diyot Üretti

Bilgisayarlardaki en büyük problemlerden biri aşırı ısınma nedeniyle, yavaşlama ve dolayısıyla kapanmadır. Günümüzde halen bunu engellemek için soğutucular ve çeşitli teknikler kullanıyoruz. İşte Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden mühendisler , bu ısıyla savaşmak yerine, ısıyı alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanacak ve ultra yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek bir sistem geliştirdiler.

Makine ve Malzeme Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Sidy Ndao, araştırma grubunun ürettiği nano termal mekanik cihaz veya diğer adıyla termal diyot bilgisayarların soğutma  problemine farklı bir yaklaşım uyguluyor.

“Eğer bu düşünürseniz, elektrikli ne yapsanız ısı üretebilir, çünkü çoğu yönden benzerlikler taşır. Prensipte ikisi de enerji taşıyıcıdır. Eğer ısıyı kontrol ederseniz, bunu işlem yapmada kullanabilir ve aşırı ısınma probleminden kaçınabilirsiniz,” diyor Ndao.

Ndao ve yardımcı yazar Mahmud Elzouka’nın yazdığı makale Scientific Reports dergisinin Mart basımında yer aldı. Cihazın 332 0C’ye kadar çalışabildiği ortaya kondu . Cihazın 700 0C’ye kadar çalışabileceği ve pek çok endüstri koluna büyük etkileri olacağı düşünülüyor.

“Aslında temelde bir termal bilgisayar yarattık. Bu cihaz uzay keşfinde, dünyanın çekirdeğini keşfetmede, petrol çıkarmakta ve pek çok uygulamada kullanılabilir. Bu cihaz sayesinde daha önce mümkün olmayan yerlerde, gerçek zamanlı olarak işlem yapma veri işleme imkanı sağlayabilir,” diyor Ndao.

Ayrıca bu sayede ısı olarak ortaya çıkan kayıp enerji de dönüştürülebilir. Sırf ABD’de üretilen enerjinin % 60’ı atık ısı enerji kaybı olarak ortaya çıkıyor.

Bir sonraki adımda çok daha verimli ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek bir fiziksel bilgisayar yapmayı hedefliyorlar.

Araştırmacılar teknolojinin patentini aldılar ve diyotu halen geliştirerek performansı arttırmanın yollarını arıyorlar.

“Eğer yüksek verime ulaşırsak, işlemler yapabilir ve deneysel olarak lojik sistemi çalıştırabiliriz. Geleceği düşünürsek, böylece bir kavram kanıtlar konsepte sahip oluruz,” diyor Elzouka.

Araştırmacılar dünyanın ilk termal bilgisayarını oluşturmak istiyorlar, böylece dış uzayın gizemlerini çözebilmeyi ve gezegenimizin derinliklerine inmeyi istiyorlar. Tabi enerji verimliliğini arttırmak da işin cabası.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170418094538.htm

Araştırma Referansı :

  1. Mahmoud Elzouka, Sidy Ndao. High Temperature Near-Field NanoThermoMechanical RectificationScientific Reports, 2017; 7: 44901 DOI: 1038/srep44901

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok yararlı bir teknoloji, hele hele kullanılacak cihazlar da yapacağı tasarrufu düşünürsek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.