Sorting by

×
Alternatif EnerjiKimyaNanoteknoloji

Demir Pirit NanoParçacıklar Pil Performansını Arttıracak

kuantum dot pil

Normalde telefon bataryasına saç telinden 10,000kat daha ince nanodot kristaller eklerseniz, telefonunuz sadece 30 saniyede şarj olabilir, fakat birkaç şarjdan sonra bu etki sonlanır. Buna rağmen  Vanderbilt Üniversitesi’nden bilim insanları bu problemin üstesinden gelmek için aptal altını olarak da bilinen, demir pirit kuantum dotlardan yapılan piller düzinelerce kez hızlı şarj olabiliyor.

Makine mühendisliğinden Yrd. Doç. Cary Pint , dünyada bolca buluna demir pirit madeniyle çalışmalar yaptı. Normalde kömür üretiminde yan ürün olarak ortay çıkan bu madde çok ucuz olduğundan, lityum bataryalarda kullanılıyor. Normalde nano materyaller 10 nm’ye kadar düştüğünde, bataryalarda elektrolitlerle reaksiyona giriyor, bu nedenle sadece birkaç kez şarj olabiliyor.

Douglas ve diğer uzmanlar nanoparçacık üretiminde uzmanlaşarak, ultra küçük nanoparçacık yaklaşımı izledi. Diğer pillerde kullanılan farklı boyutlardaki demir pirit kuantum dotlara benzer şekilde fakat daha küçük milyonlarca 4,5 nm’lik ultra küçük nanokristal kullanıldı. Böylece pilleri şarj döngüsünü ve hızını geliştirdiler.

quantumdotsm

Araştırmacılar bu demir pirit yöntemini, demir ve lityum sülfür(sodyum sülfür) bileşiğini yerine koyabileceklerini gördüler.

Böylece ultra küçük nano parçacıkların uzun süreli uygulanamazlığına dair kural geçersiz kalıyor. Böylece lityum veya sodyum iyonları yerine demir pirit kullanılabilecek.

Normalde demir çok yavaş difüzyon olsa da ultra küçük nanoparçacıklar sayesinde difüzyon uzaklığı azaltılabiliyor.

Cary Pint , kimyasal depolama mekanizmalarını ve bunların nano boyuttaki parçacıklara olan bağlılığı anlaşılabilirse, batarya performansında evrim yaşanarak, Moore yasasına karşı duracak bir yol açılabilir. Bu sayede elektrikli araçlarda gelişim yaşanabilir.

Geleceğin pilleri saniyeler için şarj olacak, günlerce şarjını koruyacak. Binlerce kez şarj olabilecek bu piller, petrole karşı daha fazla enerji depolama alanı ile ciddi bir rakip olabilecek.

Kaynak: http://phys.org/news/2015-11-quantum-dots-gold-boost-battery.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu